Festival Národy Podyjí

KDY: pátek - neděle
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: vstup volný

Vůně specialit, tóny lidových písní i nahlédnutí do minulosti přinese jednadvacátý ročník festivalu Národy Podyjí v Mikulově. Vedle ochutnávek vín a národních gastronomií pořadatelé také uvedou novou publikaci o česko-rakouské moderní historii.

Kvůli komplikacím spojeným s jarní epidemií pracovali letos pořadatelé na skromnější verzi programu, ale s o to větším zápalem. „Rozpočet máme menší, ale o to víc se zapojilo místních lidí a vzniká z toho krásná energie. Hlavní myšlenkou je poukázat na to, kolik různých národů ve zdejším kraji žije a přispět k lepšímu vzájemnému poznávání zejména prostřednictvím gastronomie a folkloru,“ řekl předsedkyně pořádajícího spolku Petra Korlaar.

Výstava Igráčků.
Tip na výstavu: Vodárna představuje slavné Igráčky

Už v pátek od půl páté odpoledne začne na náměstí vinný trh či ochutnávka pálenek a také výstava o Moravských Chorvatech. Od sobotní desáté hodiny ráno otevře jedenáct stánků, ve kterých lidé z Mikulova a jižní Moravy nabídne speciality svých národních kuchyní, od arménské přes indonéskou po srbskou .
Irské speciality bude už počtvrté nabízet Petra Caufield s manželem. „Vzájemné poznávání národů Podyjí přes kulturu a gastronomii se mi moc líbí. My budeme letos nabízet boxties, což jsou bramborové placky se sýrem cheddarem a jako novinku máme irskou kávu,“ uvedla Caufield.

Těší se i na atmosféru festivalu. „Vždycky je to tak, že všichni obejdeme všechny ostatní stánky a ochutnáme, co ostatní navařili. Loni tu byli poprvé třeba Španělé a krásně zapadli mezi ostatní. A těším se i na folklorní vystoupení. Snad proto, že jsem žila dlouho v cizině, tak miluju kroje, lidové písničky a jsem na tyto tradice hrdá,“ dodala Caufiled.
Na podiu se budou celý den střídat soubory, hlavním hudebním lákadlem od půl deváté večer Hrubá hudba rozkročená žánrově mezi jazzem a folkorem.

Kapela queenie při jednom z vystoupení v Brně.
Tip na koncert: Queenie zahrají v půli prázdnin v Mikulově

Už v pátek v pět odpoledne festival v mikulovské Galerii Konvent představí publikaci Sousedé. Česko-rakouská kniha o dějinách. V sobotu od jedenácti dopoledne pořadatelé tradičně v Mikulově a po té v Pohořelicích a Poysdorfu vzpomenou obětí národní nesnášenlivosti a položí věnce u pomníků.
Děti se mohou těšit v sobotu od půl jedné odpoledne v Oranžerii Zámecké zahrady na zábavný program a autorské čtení Přemysla Janýra z knihy Princezna z Tapiti.
V neděli festival tradičně uzavře od deseti hodin veřejná snídaně na mikulovském Náměstí.

TIPY Z BRNA A BRNĚNSKA

Mendel Festival
KDY: pátek až neděle
KDE: různá místa v Brně (například Augustiniánské opatství, Hvězdárna)
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Výročí 198 let od narození Gregora Johanna Mendela oslaví lidé v Brně třídenním programem, jehož srdcem bude augustiniánské opatství na Starém Brně. Mohou se mimo jiné těšit na vědecké přednášky, koncerty, třeba kapely Bombarďák či prohlídku originálních Mendelových zápisků. U hvězdárny zase spatří model Měsíce.

Letní otevření areálu bývalé raketové základny
KDY: sobota od 10.00
KDE: veřejný zábavní areál Horákov
ZA KOLIK: dospělí 80 korun, děti 50 korun

Množství adrenalinových atrakcí si lidé užijí při otevření areálu bývalé raketové základny v Horákově. Na programu jsou mimo jiné jízdy na vojenské technice, prohlídky bunkrů, komentované prohlídky areálu. Lidé si také mohou vyzkoušet let vrtulníkem nebo si zastřílet na airsoftové střelnici.

Cirk La Putyka živě
KDY: sobota od 21.00
KDE: kino Scala, Brno
ZA KOLIK: 200 korun

Novou show akrobaticko-hereckého uskupení Cirk La Putyka si lidé vychutnají v brněnském kině Scala. Čeká je tam živý přenos právě z uvedení nového představení. Uskupení je takzvaným novým cirkusem, plným gagů a akrobacie, zato bez zvířat.

Kostýmované prohlídky ve vile
KDY: pátek a sobota od 13.00
KDE: vila Stiassni, Brno
ZA KOLIK: 210 korun

Herci, šermíři a tanečníci v dobových kostýmech zpestří víkendové komentované prohlídky vily Stiassni v brněnské Hroznové ulici. Lidé se tak rázem přenesou do doby, kdy vilu obývali její původní majitelé. 

S párou za horníky
KDY: sobota 18. července od 10.00
KDE: vychází se ze Zbýšova a Zastávky
ZA KOLIK: neuvedeno

Zážitkový výlet okořeněný jízdou parním vlakem a návštěvou míst s těžebnou minulostí si užijí lidé v sobotu v mikroregionu Kahan na Brněnsku. Lidé se ze Zastávky parní lokomotivou a důlními vláčky svezou přes Babice u Rosic do zbýšovského areálu Muzea průmyslových železnic. Jednou ze zastávek trasy vlaku bude i výjimečně otevřená zbýšovská těžní věž dolu Simson. Jízdu vlakem si lidé předem musí rezervovat na rezervace@mpz.cz.


DALŠÍ TIPY

Blanensko

Sraz motorkářů Koronagang
KDY: sobota od 15.00
KDE: Voděrady
ZA KOLIK: 100 korun

Do Voděrad míří motorkáři na sraz nazvaný letos Koronagang, který bude v sobotu hostit tamní areál Pod lesem. Už ve tři odpoledne chystají účastníci srazu společnou vyjížďku. Po návratu se v pět odpoledne pustí do soutěže v pití piva na ex. Od devíti večer zahrají Ukulele Troublemakers. Večer je vstupné 100 korun.

Břeclavsko

Hody v Šakvicích
KDY: pátek - neděle
KDE: Šakvice
ZA KOLIK: neuvedeno

Šakvické hody začnou v pátek v pět odpoledne stavěním máje, od osmi večer následuje předhodová diskotéka s DJ Mara. Večerní hodová zábava s dechovkou Sokolka ze Šakvic začne v osm večer. Nedělní program zahájí v jedenáct dopoledne hodová mše svatá, od dvou odpoledne následuje průvod a odpolední zábava se zavádkou, od čtyř začnou nástupy přespolních a hody zakončí v osm večer hodová zábava, zahraje dechová hudba Zlaťanka.

Hodonínsko

Dožínky ve skanzenu
KDY: neděle od 9.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: 140 korun

Oslavu sklizně s dožínkovým průvodem i sečení obilí kosou a žacím strojem, mlácení obilí motorovou mlátičkou i cepy. To mohou zažít v neděli od devíti hodin ráno návštěvníci skanzenu ve Strážnici. Ochutnají čerstvě upečený chléb a koláčky z nové mouky i kvašené okurky. Dožínkový průvod předvede folklorní soubor ze Slovácka.

Projektování, stavba a do konce roku 2022 hotovo. Krajští úředníci před časem vybrali projektanta i zhotovitele stavby nové dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Machochy. Jedná se o sdružení tří firem. Odhad nákladů na vybudování moderního zázemí j
Nová léčebna za 206 milionů? Lepší zázemí pro děti i dvojnásobná kapacita

Vyškovsko

Pohádka na zámku
KDY: neděle od 15.00
KDE: Slavkov
ZA KOLIK: 50 korun

Olizovat cizí zmrzlinu, chodit tam, kde je vstup zakázán. A také pocit osamění. Děti i dospělí díky pohádce Neviditelná v parku zámku ve Slavkově u Brna zjistí, jak se žije neviditelnými lidem. Pořadatelé slibují příběh plný napětí, dobrodružství, dětského přátelství, rychlých aut, vysokých střech, větracích šachet a soubojů o dobro. Vstupné je padesát korun.

Znojemsko

Miroslavská letní slavnost
KDY: sobota od 10.00
KDE: Miroslav
ZA KOLIK: vstup volný

Místo tradičního Meruňkobraní připravili pořadatelé v Miroslavi letní slavnost. V deset hodin dopoledne začne před kulturním domem ochutnávka vín místních vinařů. O hodinu později začne módní přehlídka. V zámeckém parku bude od poledne připravený program pro děti, který nabídne show s klaunem Martinem Směřičkou, skákací hrad, malování na obličej, tetování, heliové balónky a soutěže pro děti.