Světový den zvířat v Zoo
KDY: sobota 3. října a neděle 4. října (přesné časy se liší dle pořádající instituce)
KDE: Zoo Brno, Zoo Hodonín, Zoopark Vyškov
ZA KOLIK: běžné vstupné do jednotlivých zoo

Pokud to dovolí počasí a vládní nařízení, rozloučí se trojice jihomoravských zoologických zahrad s létem a hlavní návštěvnickou sezonou programy u příležitosti Světového dne zvířat. Pořadatelé akce chystají venku a často v omezeném rozsahu oproti minulým letům, přesto návštěvníky žádají, aby sledovali weby a sociální sítě zahrad pro aktuální informace o možných organizačních změnách na poslední chvíli.
Už v sobotu chystá svou oslavu dne zvířat Zoopark ve Vyškově. „Oproti jiným letům jsme letošní program přestěhovali z Hanáckého statku do venkovních prostor v jeho blízkosti. Program je zaměřený zejména na děti, chystáme různé hry a další aktivity, podle toho, co dovolí počasí a platná opatření,“ řekla mluvčí zooparku Michaela Malcherová. Program začne v půl třetí odpoledne.
Návštěvníci se mohou také podívat na některé nové přírůstky ve výbězích. „K nejnovějším patří samička skotu watussi, která se narodila devátého září a návštěvníci už ji mohou vidět ve výběhu,“ připomněla Malcherová.
V Babiččině koutku si zase děti mohou hravou formou vyzkoušet, jak těžká bývala práce na statku. „Máme tam nový koutek statkáře s maličkými lopatami, hráběmi a kolečky, kde si děti mohou vyzkoušet jaké to třeba bylo poklízet ve stájích a podobně,“ dodala mluvčí.

Unikátní noční doprava v Brně, tzv. rozjezdy.
Fenomén noční rozjezdy v Brně slaví dvacet let. Unikát okopírovala Evropa

Návštěvníky láká i brněnská zoo. „V sobotu nabídneme návštěvníkům, kteří přinesou vysloužilý malý domácí elektrospotřebič, dětskou vstupenku zdarma. V neděli máme u příležitosti Světového dne zvířat speciální cenu vstupného pro návštěvníky se zvířecím jménem, zaplatí jen dvacet korun,“ informoval mluvčí zoo Michal Vaňáč. Nedělní procházku návštěvníků zpestří naučná stezka. „Bude se týkat ochrany zvířat ve volné přírodě a odpovědi na otázky z letáčku budou návštěvníci hledat u různých zastavení v areálu,“ nastínil mluvčí. Štědří příchozí mohou také zvířatům přinést k svátku něco na přilepšení „Uvítáme, když ochotní návštěvníci u služební vrátnice zanechají dýně, kaštany či žaludy, které poslouží k obohacení stravy zvířat i pro jejich zábavu,“ dodal Vaňáč.
Zejména tři komentovaná krmení chystá na nedělí odpoledne zoo v Hodoníně. „Mezi druhou a třetí odpoledne budou krmení u rysů, vlků a jaguárů. Představíme také program záchrany usurijských tygrů. Další program závisí na počasí a opatřeních,“ uvedla mluvčí hodonínské zoo Marie Blahová. Jak dodala, návštěvníci budou mít navíc i první příležitost podívat se na nedávno narozená lví čtyřčata.

Tipy z Brněnska

Draci nad Žabinami
KDY: sobota 3. října od 15.00
KDE: Palackého vrch, Brno-Žabovřesky
ZA KOLIK: vstup zdarma

Drakiádu si užijí děti i dospělí na akci v brněnských Žabovřeskách. Na tamním Palackého vrchu je v sobotu od tří hodin odpoledne čeká tradiční akce Draci nad Žabinami. Kromě samotného pouštění draků, ať už doma vyrobených nebo koupených v obchodě, si děti užijí i řadu zábavných úkolů, při jejichž plnění se promění v udatné rytíře. V pět hodin odpoledne vše završí divadelní představení. Vstup je zdarma.

Její pastorkyňa
KDY: sobota 3. října a neděle 4. října od 19.00
KDE: Janáčkovo divadlo, Brno
ZA KOLIK: vstupenky od 173 korun

Jedno z nejslavnějších děl skladatele Leoše Janáčka, operu Její pastorkyňa s hvězdným obsazením, nabídne o víkendu festival Janáček Brno. Kromě plánovaného sobotního představení, na které jsou stále volné vstupenky, se pořadatelům podařilo přidat i nedělní termín. Ten nahradí kvůli vládním protikoronavirovým opatřením zrušený termín z pondělí 5. října.

Po stopách básníků
KDY: neděle 4. října od 14.00
KDE: sraz na zastávce trolejbusů 25 a 26 Pionýrská, Brno
ZA KOLIK: 20 korun dospělí, 60 korun děti a důchodci

Zajímavosti a informace o brněnských básnících se lidé dozví na další ze série podzimních komentovaných prohlídek města. Vstupenky pořadatelé doporučují koupit předem na webu nebo v infocentrech brněnského Turistického informačního centra.

Oktoberfest
KDY: od čtvrtka 1. října do neděle 4. října
KDE: The Tap In, Komenského náměstí, Brno
ZA KOLIK: konzumace za poplatek

Atmosféru slavného Oktoberfestu zažijí lidé v podniku The Tap In. Ochutnají bavorské pivo a klobásy.

Nové akvizice současného designu do sbírek Moravské galerie v Brně. Na snímku díla Jana Čapka Rocking and Rolling bully.
Netradiční klobouky, hračky. Moravská galerie nakupuje od designérů v problémech

Další tipy z regionů

Blanensko

Křtinská padesátka
KDY: pátek 2. října ve 20.00 (start stokilometrové trasy), sobota 3. října od 7.00 do 10.00 (další trasy)
KDE: Hospůdka Eden, Křtiny, Blanensko
ZA KOLIK: neuvedeno

Ze Křtin na Blanensku vyrazí v pátek večer a v sobotu dopoledne účastníci tradičního pochodu Křtinská padesátka. Jubilejní třicátý ročník bude oproti předchozím značně odlišný. Pochod startuje od Hospůdky Eden. Na stokilometrovou trasu vyjdou účastníci už v pátek v osm večer. Na ostatní v sobotu od sedmi do deseti dopoledne. Na startu nebudou organizátoři, účastníci mají dodržovat stanovená opatření.

Břeclavsko

Vinobraní ve Valticích
KDY: sobota 3. října od 14.00
KDE: vinařství Chateau Valtice
ZA KOLIK: 200 korun

Ochutnávku mladých a perlivých vín, sektu a burčáků, folklor a hudbu i prohlídky historického Křížového sklepa a chrámu vína pod Vinařskou stodolou si užijí účastníci Vinobraní ve Valticích v areálu vinařství Chateau Valtice v sobotu od dvou hodin odpoledne. Vystoupí Výběr z bobulí, zahraje Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou, Princess Queen Revival, Lucie Revival nebo The Teachers. Vstupenky si mohou příchozí koupit přímo na místě a zaplatí za ně dvě stě korun.

Hodonínsko

Kyjograf
KDY: od pátku 2. října 19.00 do neděle
KDE: kino Panorama, Kyjov
ZA KOLIK: 550 korun (vstupenka s koncerty), 350 korun (pouze na filmy bez koncertů)

Filmy a koncerty, besedy, tvořivé dílny nejenom pro děti, hudbu, kávu, drinky i víno a skvělou atmosféru slibuje Filmový festival Kyjograf. S podtitulem Mnoho tváří českého filmu startuje v pátek v sedm hodin večer v Kině Panorama, potrvá do nedělní noci. Lidé uvidí třeba film Krajina ve stínu, který do Kyjova doprovodí režisér Bohdan Sláma, či Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Cena akreditace je 550 korun s koncerty a 350 korun jen na filmy bez koncertů.

Vyškovsko

Festival ptactva
KDY: sobota 3. října od 8.00
KDE: Rousínov, sraz u hřbitova
ZA KOLIK: zdarma

Pro milovníky přírody a zejména ptáků je připravená akce v Rousínově. Zájemci mohou sledovat ukázku odchytu a kroužkování ptáků ve volné přírodě.

Znojemsko

Africké trhy
KDY: neděle 4. října od 9.00
KDE: dvůr minoritského kláštera Jihomoravského muzea, ulice Přemyslovců, Znojmo
ZA KOLIK: vstup zdarma

Další příležitost nakoupit čerstvé exotické ovoce budou mít v neděli návštěvníci Afrického trhu ve Znojmě. Na stáncích v rajském dvoře minoritského kláštera Jihomoravského muzea v ulici Přemyslovců pořadatelé nabídnou čerstvé ovoce z Ugandy, Kolumbie či Indonésie. V prodeji budou avokáda, jackfruity, dračí ovoce,banány, ananasy a rozmanité méně známé druhy ovoce. Ke koupi bude i sušené ovoce, koření ze Zanzibaru a další. Trh bude otevřený v neděli o devíti ráno do tří odpoledne.