BRNĚNSKO:

Galadegustace v Brně
Kdy: pátek 23. června od 17.00
Kde: Zelný trh 8, Brno
Za kolik: 990 korun v předprodeji, poté 1 190 korun

Proč přijít: Stovky vín od českých a slovenských vinařů na jednom místě. Na tuhle unikátní galadegustace vína různých stylů, vůní a chutí zvou pořadatelé na Zelný trh v Brně. Návštěvníci se mohou v průběhu večera těšit na slavnostní vyhlášení a předávání cen pro nejlepší vína a vinaře ročníku 2023. „Na přítomní čeká také neomezená degustace stovek vín, památeční sklenička, hudba a další doprovodný program. Chybět nebude samozřejmě ani možnost zakousnout k vínu něco k snědku," lákají organizátoři.

Minská Open 2023
Kdy: pátek 23. června od 17.00
Kde: Horova, Minská, Brno
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Hlavním místem zábavy se stane prostor u radnice městské části v Horově. Vystoupí tam Olga Lounová nebo Petr Bende. Bohatý hudební program bude také na Burianově náměstí. „V okamžiku astronomického západu slunce před žabovřeskou radnicí rozsvítíme pět a půl metru vysokou maketu naší hvězdy Slunce, zapůjčené brněnskou hvězdárnou a planetáriem,“ zmínil starosta Žabovřesk Filip Leder.

Svatoján na vidličce
Kdy: pátek 23. června od 16.00 do 24.00
Kde: Brno, park Kraví hora
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Festival plný skvělého jídla, pití, kouzel, zvyků a her pro všechny věkové kategorie. Speciální menu připravené podniky z Brna a jižní Moravy v duchu svatojánských tradic. Atmosféru dokreslí pouliční umělci, bylinkářky, věštkyně, ohňová a kuchařská show a další tematické programy.

Festival Kefasfest
Kdy: pátek 23. června do neděle 25. června od 18.00
Kde: Dolní Kounice
Za kolik: 750 korun

Proč přijít: Na neopakovatelnou atmosféru v Dolních Kounicích na Brněnsku zvou pořadatelé Kefafestu. Ten se koná od pátku 23. června a návštěvníci se mohou těšit na bohatý program plným hudby, sportovních aktivit a kreativních workshopů. Na multižánrovém festivalu zazpívá například Tereza Mašková, Michal Horák nebo Pavel Čadek. Program doplňují také výstavy, filmy, divadlo a přednášky na aktuální témata. „Cílem akce je zprostředkovat křesťanskou kulturu široké veřejnosti, ať už skrze různé hudební žánry, fotky nebo divadlo. Vítáni jsou všichni, kteří mají rádi dobrou společnost a pozitivní atmosféru," zvou pořadatelé.

| Video: Youtube

Vinfest Brno 2023
Kdy: pátek 23. června od 19.00
Kde: Filharmonie Brno, Besední dům
Za kolik: 390 korun

Proč přijít: V exkluzivních prostorách Filharmonie Brno se bude v pátek 23. června konat festival vína Vinfest 2023. Na festivalu budou mít návštěvníci jedinečnou možnost osobně se potkat s majiteli nebo zástupci 15 vinařství z české republiky i zahraničí. Samozřejmosti je také ochutnávka více než 165 vzorků vín, včetně rosé nebo frizzante. „V ceně vstupného je také ochutnávka více než 12 druhů sýrů vhodných k vínu," dodávají organizátoři.

Kamenka Open
Kdy: pátek 23. června od 19:00 do neděle 25. června
Kde: Zahrádkářská kolonie na Červeném kopci / Kamenná kolonie
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Kamenka Open je tří denní brněnský festival, kde na návštěvníky kromě pátečních filmů a sobotní hudby, čekají nedělní divadelní představení pro děti. Program bude podle pořadatelů tradiční, takže se lidé mohou těšit na dobrou muziku, pohodu, setkání s přáteli i na dobré jídlo a pití. „Pro návštěvníky zde není povinné vstupné. Samozřejmě náklady na realizaci jsou i přes určitou podporu města a dalších obrovské. Budeme proto rádi, když přispějete," dodávají organizátoři.

| Video: Youtube

BLANENSKO:

Radostné Blansko
Kdy: neděle 25. června od 15.00
Kde: náměstí Republiky, Blansko
Za kolik: vstup volný

Proč přijít: Na náměstí Republiky v Blansku zvou pořadatelé všechny děti i dospělé na 4. ročník rodinného odpoledne Radostné Blansko. Od 15 hodin zde lidé najdou spoustu stanovišť s dětskými soutěžemi, hrami a různým tvořením. „Na nich si můžete společně s rodiči zasportovat, vytvořit zvířátka z balónků, navlékat náramky ze skleněných korálků a domů si odnést i nějakou drobnou odměnu," lákají organizátoři. Celé odpoledne bude zakončené koncertem.

| Video: Youtube

Sportovní den dětí
Kdy: sobota 24. června od 14.00
Kde: Sportovní areál Červená zahrada, Boskovice
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Ve sportovním areálu Červená zahrada bude v sobotu 24. června od 14 hodin odpoledne připraveno sportovní vyžití pro všechny děti. Návštěvníci se mohou těšit na odpoledne plné zábavných sportovních her a soutěže. Od 15 hodin navíc vystoupí hudební skupina Nell a od 17 hodin skupina Karlovy hračky. Na místě budou také stanoviště místních sportovních klubů, kde si děti budou moci za přítomnosti trenérů a vedoucích vyzkoušet jednotlivé aktivity.

BŘECLAVSKO:

Hustopečský slunovrat s vínem 2023
Kdy: pátek 23. června od 17.00
Kde: Ulice Vinařská a Na Hradbách, Hustopeče
Za kolik: vstup na program zdarma

Proč přijít: O trofej slunovratu budou v pátek 23. června bojovat vinaři v ulici Vinařská a Na Hradbách v Hustopečích na Břeclavsku. Souboj vinařů z obou uliček, ve kterém se utkají při (ne)typicky vinařských disciplínách, návštěvníci spatří od 18 hodin. Do sklepů však budou moci lidé zamířit již od 17 hodin, kde na ně čeká skvělá atmosféra, živá hudba a magický oheň, který poslouží k přípravě špekáčků. „Ulici Vinařská roztančí v 19.00 kapela Um-Ca-Ca, zatímco na Hradbách se bude se svojí harmonikou a kytarou o zábavu starat Pavel Vintrlík. Na obě ulice dorazí i Darebný ženy z Velkých Pavlovic. Zábavné vyžití jsme připravili i pro ty nejmenší," uzavírají pořadatelé.

| Video: Youtube

Letecký den

Kdy: sobota 24. června, neděle 25. června od 10.00
Kde: Aeroklub Břeclav
Za kolik:300 korun

Proč přijít: Oblohu plnou letadel uvidí zájemci poslední červnový víkend na letišti v Břeclavi. Pořadatelé lákají na vyhlídkové lety pro veřejnost letadlem i vrtulníkem nebo velkolepý průlet Boeingu 737 (pouze v sobotu). Svou pozemní techniku zde představí také Armáda ČR a Policie ČR. Vstupné na akci stojí 300 korun. Areál se otevře po oba dva víkendové dny v 10 hodin dopoledne. Občerstvení i doprovodný program pro děti bude připravený.

| Video: Youtube

HODONÍNSKO:

Mezinárodní folklorní festival Strážnice
Kdy: čtvrtek 22. června od 9.30 do neděle 25. června od 9.00
Kde: Národní ústav lidové kultury, 696 62 Strážnice
Za kolik: od 200 korun

Proč přijít: Nejstarší a největší folklorní festival v Evropě opět láká návštěvníky do Strážnice. Během festivalu se lidé mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech. „Vyzkoušet si budete moci i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik," lákají pořadatelé. Pestrý program festivalu začíná už ve čtvrtek a pokračuje až do neděle. Z něho můžeme doporučit například Slavnostní průvod, který projde městem v sobotu od 15 hodin nebo koncert DH Šohajka v neděli od 13 hodin. Na výběr je toho ale daleko více.

| Video: Youtube

Dětský den
Kdy: sobota 24. června od 14.00
Kde: Fotbalové hřiště TJ Kovo Ždánice

Proč přijít: TJ Kovo Ždánice za podpory města zvou všechny děti i dospělé na Dětský den. Ten se koná v sobotu 24. června na fotbalovém hřišti a návštěvníci se mohou od dvou hodin odpoledne těšit na jednotlivé fotbalové zápasy, mažoretky Angels, zábavné soutěže nebo malování na obličej. Připravené jsou podle pořadatelů také zábavné atrakce a bohaté občerstvení.

VYŠKOVSKO:

Veteranfest Slavkov 2023
Kdy: sobota 24. června od 8.00
Kde: Palackého náměstí 1, Slavkov u Brna
Za kolik: od 150 korun

Proč přijít: Téměř tisícovka historických vozidel a motocyklů opět míří do Slavkova u Brna. Největší český sraz milovníků a majitelů auto-moto veteránů pod širým nebem se uskuteční v zámeckém areálu a parku. Obdivovatelé se mohou těšit na krásnou a ojedinělou přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů, ale také na dobovou atmosféru. Zámecký park zkrášlí prvorepublikové dámy, mezi auty se bude tančit swing a nezapomíná se ani na děti. „Součástí setkání je také rozsáhlá burza náhradních dílů a starožitností. Do města se navíc sjedou i unikátní vozy pamatující dobu První republiky," dodávají pořadatelé.

| Video: Youtube

Medový den
Kdy: sobota 24. června od 14.00
Kde: Hanácký statek
Za kolik: dle ceníku Zoo park Vyškov

Proč přijít: Den věnovaný včelám jejich práci, práci včelaře a medu. Na takovou akci zvou organizátoři v sobotu 24. června. V Hanáckém statku budou probíhat ukázky práce včelaře, návštěvníci budou mít možnost pozorovat včely nebo vidět stáčení medu. I s následnou ochutnávkou. Pro malé i velké budou připravené různé dílny a aktivity o včelách, jako pozorování části těla včely pod mikroskopem, zdobení perníků, točení svíček z včelích pláství nebo stloukání rámečků. Lidé se zde také dozví jméno včelaře, který v soutěži získá ocenění "o nejchutnější med".

| Video: Youtube

ZNOJEMSKO:

Hnanická vinná stezka + Malé otevřené sklepy
Kdy: sobota 24. června od 10.00
Kde: Hnanice
Za kolik: na místě za 350 korun

Proč přijít: 17 degustačních zastávek Hnanických vinařů a bohatý vinařský a kulturní program připravili pro návštěvníky organizátoři v Hnanicích na Znojemsku. V sobotu 24. června se zde koná vinařská akce, která bude spojená s degustacemi a prohlídkou místních vinic a zdejších soukromých sklepů. „Návštěvníci se na vinné stezce vedoucí přes významné viniční tratě obce seznámí s víny, která budou přímo ve vinicích prezentovat místní vinaři," dodávají organizátoři. Pěstitelé vinné révy navíc lidem přiblíží souznění vinic s přírodou Národního parku Podyjí.

Street Food na České
Kdy: sobota 24. června od 10.00
Kde: Horní Česká, Znojmo
Za kolik: vstup volný

Proč přijít: „Přijďte spolu s námi zažít den plný báječného jídla a pití." Tuhle výzvu zveřejnili pořadatelé Street Food na České ve Znojmě. Na místo dorazí provozovatelé bister, kaváren, foodtrucků a stánků, kteří návštěvníkům předvedou své kuchařské umění a nabídnou to nejlepší co dokáží připravit. Kromě českých specialit bude k dispozici také italská, americká, španělská, mexická, indická a nepálská kuchyně. „Dále nejrůznější druhy sladkého i slaného pečiva, dezertů, čokoládových pralinek, kávy, vína i pivo," doplňují organizátoři.

| Video: Youtube