Otevřené sklepy
KDY: sobota 15. února
KDE: Dobšice, Popice
ZA KOLIK: liší se dle místa

Do Dobšic míří každoročně zhruba tisícovka lidí. Letos se mohou těšit na více než dvacet otevřených sklepů. „Startujeme v deset hodin ráno. Plánek trasy s vyznačením sklepů dostanou příchozí v restauraci sokolovny,“ uvedl starosta obce Jaroslav Jenšovský.
Se spolkem Dobšických vinařů pořádají akci už popatnácté. „Někde zahraje harmonikář, jinde kapela. Letos tu bude i Varmužova cimbálová muzika ze Slovácka,“ pozval předseda vinařského spolku Miroslav Rolník.


O rozruch se postarají masopustní maškary. S harmonikářem a koňskou bryčkou se vydají na pochod dopoledne. „Masopust je sice o pár dní později, ale my ho spojujeme s otevřenými sklepy. Jezdí k nám lidí z města, tak chceme, aby viděli, jak masopust vypadá,“ dodal starosta Jenšovský.


Putování po vinných sklepích v Popicích na Břeclavsku vypukne v pravé poledne. V pořadí dvanáctý ročník Tour de sklep začne u obecního úřadu. Právě tam si účastníci koupí vstupenky. Za pět set korun dostanou skleničku, nosičku, plánek, propisku a kupony na víno. „Letos budou ochutnávat na sto vzorků vín v sedmnácti otevřených sklepích. „Návštěvníci si popovídají s vinaři a seznámí se nejen s místními víny, ale i s okolím obce,“ pozval za pořádající Vinaře Popice předseda spolku Jan Urbánek.


Láká na komorní atmosféru i speciality, kterými účastníky pohostí vinaři. „Každoročně si lidé pochutnávají na zabijačkových specialitách, guláši, bramborových plackách, pomazánkách nebo škvarcích,“ vyjmenoval Urbánek.
Za vínem se tam chystá i Luďka Musilová z Brna. „Slunce, víno, tradice, co víc si přát. Hodláme si to s partou kamarádů pořádně užít,“ těší se.

Svatební veletrh
KDY: sobota 15. i neděle 16. února
KDE: obchodní centrum Futurum
ZA KOLIK: zdarma

Brněnské nákupní centrum Futurum opanuje bíla barva. Prostory v sobotu i v neděli zaplní patnáctý ročník svatebního veletrhu. Od desíti hodin dopoledne tam budoucí manželské páry získají inspiraci pro odění svatebčanů nebo slevu na některou z jiných služeb. Akci, na které nebude chybět přehlídka šatů, moderuje Simona Dočkalová, vystoupí i skupina Radeček.

Auto-moto burza
KDY: sobota 15. února od 6.00
KDE: za Lužánkami, Brno
ZA KOLIK: kupující zdarma, prodávající 150 korun


Nakoupit či prodat obrazy, autodíly nebo příslušenství k motocyklům mohou lidé v sobotu od šesti hodin ráno. Na fotbalový stadion za brněnskými Lužánkami láká zájemce auto-moto burza a bleší trh. Pro kupující je vstup zdarma, prodávající zaplatí sto padesát korun. Akce končí v poledne.

Hvězdný karneval
KDY: sobota 15. února od 15.00
KDE:  Hvězdárna a planetárium, Brno
ZA KOLIK: 50 korun

Mimozemšťany, kosmonauty nebo roboty potkají v sobotu návštěvníci brněnské hvězdárny a planetária na Kraví hoře. Od tří hodin odpoledne se tam totiž bude konat Vesmírný karneval. Jeho letošním tématem je sci-fi, proto jsou vítané kostýmy v tomto duchu. Fantazii se meze nekladou, lidé se mohou inspirovat nejen vesmírem, ale například i známými filmy a seriály, jako Star Wars či Star Trek.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková ocenila patnáct brněnských osobností. Získaly Cenu města Brna.
Rozdali Ceny města Brna. Ocenili i šéfa Komety Zábranského