„Unikátní park u zámečku s rozlohou 30 hektarů a rozsáhlou sbírkou dřevin z celého světa založil roku 1905 majitel zámku v Novém Dvoře Quido Riedel," píše na svých webových stránkách obec Stěbořice na Opavsku, v jejímž katastru Arboretum Nový Dvůr leží.

„V hlavě nosil množství nápadů, které načerpal za dob svých studií ve Vídni. A tak již záhy, po prvních měsících hospodaření Quido Riedla, v Novém Dvoře objevují se první exotické květiny, které si nechával ze světa dovážet různými zahradnickými firmami,“ přibližuje historii arboreta web obce Stěbořice a s tím, že Quido nebyl žádný troškař. O žádné malé sazeničky prý nestál, vybíral si a objednával rovnou třímetrové stromy.

Jeho velkolepé dílo z počátku 20. století na konci 50. let převzalo a zvelebuje Slezské zemské muzeum.


Nahrává se anketa ...

Zámecký park dýchá klidem a vůněmi

Arboretum Nový Dvůr patří ke čtyřem desítkám botanických zahrad v České republice. Není nejstarší ani největší, ale v krásné atmosféře opečovaného zámeckého parku nabízí hned několik unikátních expozic. Ta dendrologická se rozkládá na ploše 23 hektarů a obnáší na sedm tisíc druhů a kultivarů domácích i cizokrajných rostlin.

„Arboretum je známo bohatými sbírkami vybraných rodů dřevin, zvláště pak javorů (acer), kalin (viburnum), pustorylů (philadelphus) bříz (betula) či vilínů (hamamelis), ale také bohatým sortimentem zahradních kultivarů,“ informuje na svém webu Slezské zemské muzeum.

Uvádí také, že v expozici arboreta se nachází rovněž rašeliniště, vřesoviště, písečné duny či skupina časně kvetoucích dřevin.

Na procházce Arboretem Nový Dvůr

Na nádhernou procházku Arboretem Nový Dvůr se můžete vydat i v následujícím videu. Jedna z diskutujících pod ním zavzpomínala: „Děkuji za moc hezké záběry a připomenutí míst, kam jsme jezdili pravidelně 2x ročně koukat co nového kvete, děti krmit kapry a labutě. Je tam krásně…"

| Video: Youtube

Dendrologická expozice je rozčleněna do dílčích celků pod názvem Dřeviny pěti světadílů a poskytuje tak jedinečnou příležitost seznámit se s bohatým sortimentem dřevin Severní Ameriky, Japonska, Číny, Koreje a Sibiře.

V zámeckém parku zhruba deset kilometrů od Opavy tak lze potkat například cypříšky, zeravy, jalovce, smrky a borovice i jedlovce. Společnost jim dělají listnaté pěnišníky, obří sekvoje, borovice osinaté z Arizony, které se ve své domovině dožívají i čtyř tisíc let, jinany, cedry a metasekvoje.

Arboretum pěstuje nejstarší rostlinu na světě

„Novodvorské arboretum se může pochlubit i vzácným exemplářem nejstarší rostliny světa – wollemia nobilis,“ doplňuje Slezské zemské muzeum na svých webových stránkách.

Sbírka rododendronů
v Arboretu Nový Dvůr je největší svého druhu v České republice.

Další chloubou arboreta je expozice tropických a subtropických rostlin, kterou skrývají zdejší rozsáhlé skleníky. Daří se tady americké, africké, australské a asijské flóře tropických deštných, tropických polo-opadavých a opadavých lesů: v klidu a vlhku tu prospívají stromoví velikáni, dřevité liány a palmy ve společnosti kapradin, bambusů, bromélií a orchidejí, najdete tu i kaktusy a sukulentní rostliny.

Místo pro děti i svatebčany

Unikátní místo plné poznání láká do svých zahrad především rodiny s dětmi, které tady kromě rostlin pěti kontinentů najdou i příjemné zázemí pro odpočinek a relaxaci.

„Za málo peněz je tu hodně muziky. Všechno je upravené, čisté a klidné. Výlet se hodí zejména pro rodinky s předškoláky nebo s miminkem,“ doporučují z vlastní zkušenosti Jirka a Jana na webu Ověřeno rodiči.

V Arboretu Nový dvůr lze pořídit i krásné fotografie:

Klid arboreta, který prý nenaruší ani čas letních prázdnin, je v poslední době i oblíbeným místem svatebčanů. „V současné době se zahrada arboreta stále více stává oblíbeným místem pro svatební obřady, které zde snoubenci uzavírají před matričním úřadem Stěbořice,“ píše obec Stěbořice na svém webu s tím, že celý areál je schůdný i pro hendikepované návštěvníky.

Kouzlo živých motýlů po celý červen

V arboretu se nachází také zookoutek a čas od času tématické výstavy. Ta aktuální, které potrvá až do konce června, nese název Kouzlo živých motýlů.

Slezské zemské muzeum na ni láká slovy: „V prostorách pěstebních skleníků budou nad vašimi hlavami kroužit krásní tropičtí motýli, kteří v přítomnosti banánovníků, fíkusů, bambusů a dalších tropických a subtropických rostlin vytvoří neopakovatelné prostředí. K vidění jsou mimo jiné nádherná morfa, která vás oslní svými blankytně modrými křídly. Vaší pozornosti by však neměli ujít ani perleťovci, danajdy, atlasi, batolci nebo bělásci. A bude-li vám přát štěstí, můžete během prvních několika dní pozorovat, jak se z kukel líhnou motýli, a obdivovat jejich tvary a jedinečné mimikry, které jim v přírodě pomáhají přežít.“

Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích na Opavsku

  • Je až do konce září otevřené denně od 8 do 18 hodin
  • Základní vstupné činí 120 korun, rodinné pak 260 korun.
  • Vstup se psy (s výjimkou vodících) je do arboreta zakázán