V ČLÁNKU NAJDETE
Po trase naučné stezky je instalováno osm hlavních informačních panelů. Návštěvníci se na nich seznámí s historií i se současným děním celé lokality frenštátských Horeček i s přírodními obyvateli lesa.
Co potěší návštěvníky naučné stezky
Naučná stezka v sobě zahrnuje expozici siluet dravců pod zastřešením pódia amfiteátru.
„Obzvlášť dětem se zde velmi líbilo. U Zvoničky Strážkyně Beskyd vznikl „bosý chodníček“, rekonstrukcí prošla Mařenčina studánka i památník Břetislava Bartoše,“ řekla Deníku Eva Raidová v článku s titulkem Kam na výlet? Beskydy nikdy nezklamou.
Po naučné stezce Beskydské nebe:
Název Beskydské nebe dala stezce střecha amfiteátru
Zastřešení amfiteátru je velmi zajímavé místo. Pod střechou totiž visí siluety dravých ptáků včetně majestátního orla skalního. „Právě toto místo dalo jméno celé naučné stezce „Beskydské nebe“, prozradil v Deníku v článku Beskydské nebe otvírá své brány duchovní otec záměru na stavbu naučné stezky Marian Žárský.
Neopomněl také zdůraznit, že celá stezka má především naučný charakter.
A co se můžete všechno dozvědět? Ptačí hodiny například prozradí, kdy který pták zpívá, soví budky jak vidí sova a puškohled zase umožní dívat se do ptačích budek s hnízdícími ptáky.
„Na obsahu naučné stezky se podíleli odborníci ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, Záchranné stanice a centra ekologické výchovy v Bartošovicích a Muzea Novojičínska,“ informoval web Beskydy.
Nahrává se anketa ...
Na vzdušný chodník si musíte počkat
Součástí naučné stezky je také 85 metrů dlouhý vzdušný chodník ve výšce až 16 metrů, který ve tvaru podkovy začíná i končí přímo za pódiem amfiteátru. Na 1,8 metrů široké lávce se šesti zastaveními, seznamujícími se životem obyvatel korun stromů, ale probíhá rekonstrukce.
„Expozice - Život v korunách stromů - bude přístupná až po opravě, nejdříve až v turistické sezóně 2025,“ informuje web Frenštátu pod Radhoštěm.
Lávka nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů fungovala sezonně od dubna do konce října od 8:00 do 17:00 hodin. Dočasně byla uzavřena v září 2023.
Naučná stezka Beskydské nebe je ale přístupná celoročně a vstup na stezku je zdarma.
„I když lávka zůstává stále z technických důvodu uzavřena, je jen jedním zastavením celé naučné stezky Beskydské nebe. I přesto, že je lávka uzavřena, je u nás na Horečkách a ve Frenštátě krásně,“ láká návštěvníky facebook Beskydské nebe.
Jak se na naučnou stezku dostanete
Ke stezce Beskydské nebe se můžete vydat pěšky od autobusového nebo vlakového nádraží. Autobusové nádraží je asi kilometr daleko, vlakové nádrží je dál. Pokud přijedete autem, můžete parkovat v oblasti Horečky.
„Vzdálenost je vzdušnou čarou 1,5 km jihozápadním směrem z centra města Frenštát pod Radhoštěm,“ informuje web Beskydy a přidává podrobné informace o dostupnosti stezky pro návštěvníky:
- Vlakem: žst. Frenštát pod Radhoštěm (trať č. 323), vzdálenost 3,4 km.
- Autobusem: zastávka Frenštát U mostu, vzdálenost 1,3 km.
- Pěšky: zelená TZ z centra města Frenštátu a směr Velký Javorník; modrá TZ směr z centra města směr Malý Javorník; NS Velký Javorník.
- Na kole: cyklotrasa Beskydský trail.
- Autem: parkování horní stanice lanové dráhy Horečky.