Dne 1. prosince se v jednom domě ve Vysokých Popovicích rozsvítí číslice 1, o den později jiný s číslicí 2 a takto to půjde až do Štědrého dne. Kromě toho, že se postupně odpočítají dny do příchodu samotných Vánoc a zkrášlí ulice, tak svítící číslice nabídnou „pouliční bojovku“. Obec se rozhodla, že lidem připraví živý adventní kalendář.

„S nápadem přišla jedna z místních maminek, a to krátce po dvou podzimních akcích, které proběhly v režimu „covidového provizoria“. Jednalo se o online soutěž v halloweenské výzdobě nahrazující lampionový průvod, a dále o regionální akci - Světýlkový průvod jinak. A jelikož letos bohužel přijdeme i o rozsvěcování vánočního stromu, které se u nás těší velké oblibě, rozhodli jsme pokusit se zapojit obyvatele naší obce do dalšího netradičního projektu – adventní hry, chcete-li živého adventního kalendáře,“ vysvětluje starostka Vysokých Popovic Petra Hanáková.

Dámy pomocí obecního Facebooku, rozhlasu a webu oslovily občany a rekrutovaly 24 dobrovolníků, v jejichž domě se kus kalendáře bude nacházet. Ti teď dle svých možností a nápadů vytvářejí jednotlivé svítící číslice. „Pro tyto účastníky je hrou už jen proces samotné tvorby. Co víme, dochází nejdříve k bouřlivým diskusím, a následně se při ztvárnění číslice baví celá rodina. Nápadům se meze nekladou, rodiny se semknou a společně vytvoří svůj vlastní originál,“ popisuje starostka.

Druhá fáze hry je už určena všem. Stačí si stáhnout nebo vyzvednout hrací kartu, najít všech 24 číslic, přidělit k nim stanoviště, tedy číslo popisné domu, kde je číslo umístěno, a do 28. prosince do 11. hodiny poslat na obecní úřad. Bude se hlasovat také o nejpovedenější svítící dílko. Číslice budou svítit do pozdního večera 27. prosince.

„Hráči samotní budou mít cíl pro procházky v dlouhých zimních dnech a večerech, připomenou si kde kdo bydlí, a ztvárnění číslic se jistě stane tématem mnoha společenských hovorů. A o to vše tu jde. Nesedět doma, hýbat se a bavit se,“ zdůrazňuje Petra Hanáková.

Věří, že hra zabaví všechny věkové skupiny a že se do ní zapojí co nejvíc hráčů. „Ze všech doručených herních karet vylosujeme v pravé poledne 28. prosince 3 výherce, které obdarujeme šumivým vínem pro nastávající oslavu příchodu, doufejme veselejšího, společenštějšího a normálnějšího nového roku,“ přeje si starostka Vysokých Popovic.

HALKA HORKÁ

Mikroregion Kahan