„Jeho díla zní Evropanovi exoticky a velice blízce zároveň. Jsou inspirovaná středoasijským folklorem, židovskou hudbou i africkými národy. Právě důsledně promyšlená syntéza povýšená na přesvědčivou koncepci jej řadí k jedněm z nejuznávanějších světových skladatelů. O tom svědčí i fakt, že píše skladby pro takové hvězdy jako jsou například Maxim Vengerov, Misha Maisky, Vadim Repin nebo Reinhold Friedrich,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Snad nejočekávanější událostí je světová premiéra Kreutzerovy sonáty (Pocta Leoši Janáčkovi), kterou Jusupov složil na spoluobjednávku Filharmonie Brno a Nadace Leoše Janáčka. „Tato spolupráce – jak doufám – obohatí posluchačům vnímání Janáčkovy hudby, bude-li zaznívat v neotřelých programových kombinacích se skladbami zkomponovanými k Janáčkově poctě, nebo inspirovanými jeho odkazem. K tvorbě budou oslovováni jak renomovaní autoři světoví, tak čeští skladatelé různých generací,“ uvedla ředitelka Nadace Leoše Janáčka Ludmila Němcová.

Elektrárna je zavřená už dlouho, dřív dodávala energii ocelárně.
Stará opuštěná elektrárna zalitá modrým světlem. Z výšky padá sklo a kameny

Na středečním koncertě v Besedním domě zazní Jusupovovy čtyři komorní skladby, všechny v české premiéře. Protože je Jusupov nejen skladatel, ale i dirigent a klavírista, hlavní role bude pařit právě klavíru, ke kterému kromě autora postupně usednou šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies, jeho umělecká a životní partnerka Maki Namekawa a Jan Vojtek spolu se svým Triem Bohémo.

Následující dva dny v divadle zazní kromě světové premiéry i Jusupovův koncert pro dva klarinety a orchestr Obrazy duše, v druhé polovině pak Brahmsova Symfonie č. 4.

Koncerty v Brně: 
NA KŘIŽOVATCE KULTUR - 23. 11. 2022 Besední dům, 19.00
OBRAZY DUŠE - 24. a 25. 11. 2022 Janáčkovo divadlo, 19.00