Lidé s roztroušenou sklerózou i jejich blízcí cvičili v Lázeňském a relaxačním centru Rašínova. „Cílem bylo společně si zacvičit a užít si to. Akce se účastnily celé rodiny a nechyběli ani přátelé lidí s roztroušenou sklerózou. Vzájemně se motivují k pohybu, který je nejenom pro pacienty velmi prospěšný,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který MaRS pořádal.

Pro úspěšnou léčbu RS je totiž pohyb nezbytný. „Díky němu se pacienti udržují v dobré kondici. Navíc se ukázalo, že úspěch biologické léčby, kterou pacienti s RS často podstupují, je výrazně vyšší u těch, kteří se pravidelně hýbou,“ říká Bémová. MaRS nabídl pestrou škálu cvičení, včetně aktivit v bazénu.

Miss Opravdová Krása 2024 titul si odnáší Estel Gregorová z Brna
Miss Opravdová Krása 2024: titul si odnáší Estel Gregorová z Brna

Lekce vedli fyzioterapeuti a cvičitelé za asistence studentek ošetřovatelství ze Střední školy Tišnov. „Dostáli jsme jménu akce, a tak jsme sportovali i na kardio strojích jako jsou běžecké pásy nebo rotopedy, které počítají vzdálenost. Účastníci letos dohromady urazili 110 kilometrů, tedy víc než dva celé maratony,“ popisuje Olga Rubínová, předsedkyně Unie ROSKA Brno, která organizovala brněnský MaRS.

Letošní Maraton s roztroušenou sklerózou byl již 13. v pořadí a probíhal v celé České republice. Vedle Brna se cvičilo například i v Praze nebo Jihlavě. Celkem se zapojilo bezmála 30 míst po celé zemi.

Nekonečný svět fantazie. Tisíce dětí se zapojily do projektu Jižní Morava čte
Nekonečný svět fantazie. Tisíce dětí se zapojily do projektu Jižní Morava čte

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období akutních zhoršení (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz nebo aktivnizivot.cz.

Brněnská střední škola ocenila mladé talenty v architektonické soutěži
Brněnská střední škola ocenila mladé talenty v architektonické soutěži

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.