V současnosti zaměstnává téměř 1 800 lidí. Firma je také největším lokálním exportérem a dlouhodobě patří k největším investorům do výzkumu a vývoje. 

Elektronová mikroskopie, kterou firma vyrábí, je považována za obor, kterým se Brno může pyšnit nejen v Česku, ale i ve světě. Každý třetí elektronový mikroskop pochází právě z moravské metropole. Thermo Fisher Scientific je tak důležitým představitelem města a kraje, který zásadní měrou přispívá k inovačnímu potenciálu jižní Moravy.

Studenti kovorytectví ze SPŠ Sokolská v Brně prezentovali na Japonských dnech
Studenti kovorytectví ze SPŠ Sokolská v Brně prezentovali na Japonských dnech

Firma začínala velmi skromně v roce 1993 pod názvem Delmi s pouhými 20 zaměstnanci. Postupem času však získala zahraniční investory, kteří přinesli potřebné znalosti i kapitál. Díky nim firma zažila raketový růst a musela hledat stále větší prostory. V současnosti se nachází v technologickém centru v Králově Poli.

Thermo Fisher Scientific je příkladem úspěšného propojení univerzit, výzkumných institucí a hi-tech firem na jižní Moravě. Díky této spolupráci patří region mezi nejinovativnější v Evropě. Firma si je vědoma svého závazku vůči lidem a regionu, ve kterém působí, a snaží se mu to vracet.

Elektronová mikroskopie je oborem, který má velký význam pro vědu i průmysl. Mikroskopy umožňují pozorování mikroskopických struktur a objevování nových poznatků v různých oborech, jako je biologie, chemie, fyzika a materiálové vědy.

Hrad Špilberk v říjnu 2023. Foto: Lucie Musilová
Bizarní sochy vládnou brněnské dominantě. Jak se vám líbí díla ze Špilberku?

Thermo Fisher Scientific je jasným příkladem úspěchu brněnského high-tech průmyslu a důkazem toho, že Brno má potenciál stát se centrem inovací a výzkumu.

Využití elektronových mikroskopů

Naše přístroje se podílí na vědeckých objevech, materiálovém výzkumu i vývoji budoucí elektroniky. Může jít například o proteiny vedoucí k pochopení Parkinsonovy i Alzheimerovy choroby, viry paralyzující včely, ZIKA, HIV, nové metody čištění vody, efektivnější metody získávání surovin nebo zkoumání památek. Dalším důležitým oborem je polovodičový průmysl a materiálové vědy, kde elektronová mikroskopie napomáhá vývoji superlehkých a odolných slitin pro automobilový a letecký průmysl.

Přístroje, které Thermo Fisher Scientific v Brně vyvíjí, umožňují analyzovat nejnovější tranzistory a posouvat tak technologické hranice ve výrobě mikročipů, rekonstruovat 3D strukturu mozku.