Ve VIDA! se v novém roce naplno rozjede zábava hned od prvních dnů. Máme připraveny dvě novinky. „Od ledna budeme uvádět nové představení s pokusy pro mateřské školky i žáky prvních a druhých tříd s názvem Oskar a 3D bratři. Hlavním tématem je digitální svět a výhody reálných vztahů. Chceme dětem přiblížit, jak funguje svět technologií, který je sice lákavý, ale má svá pravidla. Návštěvník se například dozví, jak funguje lidské oko, čočka a mobil. Pod mikroskopem uvidí jednotlivé pixely a zjistí, co je bílé světlo,“ představila novou show Janet Prokešová, autorka představení.

V lednu budou vždy první tři dny v týdnu vyčleněny právě mateřským školám, pro které je nové představení určeno.

Další novinkou je 3D film Poslední útes. „Díky 3D technologii mají návštěvníci pocit, jako kdyby byli přímo u korálového útesu. Film přibližuje, jak moc jsou pro lidstvo a Zemi korálové útesy důležité. Dá se přirovnat k obrovskému městu. Stejně jako město se rozvíjí, poskytuje svým obyvatelům přístřeší, potravu, očistné mechanismy, které mají vliv na celý oceán. Korálové útesy jsou stejně jako velká města viditelné z vesmíru, ale na rozdíl od lidských sídel přetrvávají desítky tisíc let,“ popsal nový film ředitel Lukáš Richter.

Více než stovka tvůrců představila své výrobky na MINT Marketu v Tržnici Brno.
Svěží móda i design. Podívejte se, jak to vypadalo na MINT Marketu v Brně

Pro velký zájem jsme o víkendech přidali i 3D film Pidiobři, který už jsme před pár lety měli na programu. „Tento film je určen hlavně menším návštěvníkům. Těšte se na nečekané dobrodružství s odvážným čipmankem a nebojácným křečkem prériovým. Díky záběrům natočeným pomocí vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením zažijete 43 minut plných napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiků ze skutečného života hlodavců. Promítáme s dabingem Jiřího Lábuse,“ doplnila mluvčí Kateřina L. Brettschneiderová.

Filmy promítáme v určených časech za příplatek 50 Kč za osobu v divadle vědy, které je přímo v expozici.

Během ledna mohou dětští návštěvníci využít dílny s pokusy na téma Za polární září. „Vydáte se s námi na tajuplnou pomyslnou výpravu na ostrov Island, kde je plno sopek, gejzírů a vodopádů. Kde zem bublá doslova na každém kroku. Kdo náhodou ještě neví, co je gejzír, tak u nás se to dozví a menší gejzír si i vlastnoručně vyrobí. Také popíšeme vznik polární záře a další zajímavosti tohoto magického místa,“ popisuje víkendové dílny Daniela Marková, autorka programu.

Budování napojení mostu brněnského Velkého městského okruhu v úseku pod jídelnou Lerk a nedaleko kasáren v Židenicích do tunelu pod Vinohrady.
Mrkněte, jak postupují práce na stavbě Velkého městského okruhu v Židenicích

Dílny s pokusy můžete navštívit vždy o víkendu za příplatek ke vstupnému 50 Kč pro skupinu 1 až 3 osob, začátky jsou ve 12, 14 a 16 hodin.

Každý den máme připraveny v rámci expozice pro návštěvníky zdarma science show. Aero – představení o létání se zábavnými pokusy, Detonátor – třaskavá show nebo Mr. Ucho – představení o zvuku. Už jen do konce ledna bude možné zažít výstavu Tady bydlí Akčňákovi!

Kateřina L. Brettschneiderová