Místo je od roku 1997 kulturní památkou a najdete u Novin pod Ralskem. Tok řeky v jednom místě protéká v patnáct metrů dlouhém vytesaném tunelu, který má šířku necelé čtyři metry. Pak na okamžik vytéká do krajiny a znovu se noří do 41 metrů dlouhé skalní chodby. Chodby byly ve skále zhotoveny uměle, jen pomocí krumpáčů a lopat, zřejmě v 16. století při pokusu vybudovat na Ploučnici vodní nádrž. Okolní skály, tvořené pískovci svrchního turonu, však dobře propouští vodu, proto se nádrž nikdy nenaplnila.

U průrvy se natáčelo několik záběrů do pokračování pohádky z Pekla štěstí, ale v plné kráse se místo k vidění hlavně v pohádce Princezna a písař v hlavních rolích s Matoušem Rumlem a Monikou Timkovou. Premiéru měla na Štědrý den v roce 2014. Hlavní hrdinové, toho času na útěku, ke konci filmu průrvou projíždějí na loďce a v tůni svedou souboj se záporákem Dietrichem v podání Maroše Kramára.

V červenci roku 2013 se v průrvě natáčely některé scény z dvoudílného historického německého televizního filmu Die Pilgerin (Poutnice) podle stejnojmenné knihy, která vyšla v roce 2012, od Iny Lorentz. Na internetu lze najít informace, že místo využil legendární Karel Zeman pro film Cesta do pravěku, ale scéna, kdy parta chlapců na loďce vyplouvá z jeskyně na otevřenou řeku, do krajiny plné mamutů, podle odborníků zřejmě vznikla úplně jinde a filmová jeskyně byla jen kulisou.

V 19. století vozil podle legendy místní mlynář za světla loučí návštěvníky k průrvě a někdy je vzal i na loďku. Důvod byl velmi prostý. Hosty tento technický zázrak a unikát neobvykle uchvacoval.

Průrvu můžete projít po proudu z kamenné pláže k jezírku, největší zážitek z místa ale budete mít, když ho projedete na lodi. K ústí průrvy se dá pohodlně dojít z Novin pod Ralskem. Po silnici vede také červená turistická značka a cyklotrasa č. 241 a 3007.

Veronika Nováková