Moravská galerie na Designbloku v Praze

KDY: 6. až 10. října
KDE: Gabriel Loci, prostor bývalého kláštera svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově.
ZA KOLIK: 350 korun

Moravská galerie má v osobě Liběny Rochové podporovatelku v budování reprezentativní sbírky oděvního designu. Letošním velkorysým darem, čítajícím stovky modelů z přibližně dvaceti kolekcí a desítky oděvních doplňků, následně motivovala ředitele Moravské galerie Jana Presse věnovat prezentaci galerie na Designbloku 2021 právě jí. Instalaci založenou na originální audiovizuální prezentaci modelů, které jsou solitérními mezníky tvorby Liběny Rochové, dotváří i umělecká fotografie z fotografického studia Nikoly Šrajerové a Lenky Bukačové.

„Prezentace na Designbloku je pro Moravskou galerii především soustavným hledáním cesty k podpoře současné módy. Liběnu vnímáme jako ikonickou osobnost, která pomohla etablovat českou módu do světového kontextu. Její dar vytváří nový obsah Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, který se vedle designu bude věnovat i módě,“ dodává ředitel Moravské galerie Jan Press.

Nejstarším z devíti vybraných modelů jsou šaty, které Liběna Rochová navrhla u příležitosti pořádání Designbloku v roce 2004.

Průřez tvorbou Liběny Rochové postavený na devíti modelech představí Moravská galerie ve své expozici na Designbloku 2021 do 10. října.Průřez tvorbou Liběny Rochové postavený na devíti modelech představí Moravská galerie ve své expozici na Designbloku 2021 do 10. října.Zdroj: se souhlasem Moravské galerie Brno

Dva prezentované modely pocházejí z kolekce Dialog, kterou představila v roce 2006 v Muzeu Kampa a rok poté v New Yorku. Každý z modelů je inspirován uměleckou osobností. Šaty s názvem Velká červená vzdávají hold dílu Karla Nepraše; v druhém případě je inspirací Eva Eisler a její celoživotní tvorba z kovu.

Kolekce Homage to Glass byla zlatým hřebem závěrečného večera Designbloku 2008, kde modely výhradně bílé barvy doplnily autorské šperky spojující sklo, kov nebo bělené konopné lano.

Kolekci Timeless autorka představila v performanci pro Muzeum Kampa v roce 2010, kde vynikly působivé skulpturálně tvarované oděvy ze zlaté a stříbrné tkaniny.

Dvoje vystavené šaty pocházejí z kolekce Oděvní partitury, za kterou získala v roce 2015 hlavní ocenění Grand designér/ka roku v soutěži Czech Grand Design. Podnětem kolekce byla výstava věnovaná tvorbě Milana Grygara.

Inspirací ke kolekci StainSoulSeal z roku 2016 byla diplomová práce Venduly Prchalové z Ateliéru skla na UMPRUM v Praze. Liběnu Rochovou zaujala její instalace skleněných bloků se stékající tuší. Fotografie objektu byla podkladem pro originální tisk na speciální paměťový materiál, který zachytí a udrží zvolený tvar modelu.

Josef Čapek - Dva přátelé, 1924. O svém oblíbeném motivu mohou lidé hlasovat do středy na Facebooku Moravské galerie nebo po emailu.
FOTO: Moravská galerie plánuje nová trička, jejich podobu odhlasují lidé

Nejsoučasnější vystavený model Liběny Rochové má i etický rozměr – v roce 2018 vytvořila kolekci Doteky pro Nadaci Debra, jež podporuje pacienty s nemocí motýlích křídel. Na kolekci se autorskou kresbou podílel výtvarník Lukáš Musil.

„Liběna trvale osciluje mezi módou nositelnou, vytvářenou v striktně limitovaných kolekcích či na zakázku, a mezi oděvními objekty. Jednou je u nich výrazná forma a plastičnost objemu, podruhé práce s materiálem (někdy i netypickým, jako je papír nebo plast), potřetí originální inspirační zdroj. A když modely tvoří, jde o tvorbu celostní – velmi často oděv doplňuje o vlastní šperky, boty či jiné doplňky. I tato instalace je dalším důkazem Liběniny výjimečné tvůrčí koherence,“ komentuje koncepci expozice Danica Kovářová.

Alena Navrátilová Ochrymčuková