Jan Blahoslav se narodil roku 1523 v Přerově, studoval v Goldbergu (Złotoryja v Polsku), Vitemberku, kde se setkal s náboženským reformátorem Martinem Lutherem, Bazileji i jinde, aby působil jako duchovní v Mladé Boleslavi a jako biskup v Ivančicích, načež zemřel roku 1571 v Moravském Krumlově.

Sešli jsme se v Muzeu RAF generála Emila Bočka v Ivančicích – Alexovicích. Bohoslužbu v hale muzea sloužili bratr biskup Juraj Jordán Dovala a br. farář Jan Oldřich Krůza, načež poutavou a poučnou přednášku a následnou živou diskuzi Jan Blahoslav – život a dílo uvedl PhDr. Bohdan Kaňák, PhD. Poznatky přidal a varhanní doprovod zahrál br. farář PaedDr. Zdeněk Kovalčík. Brněnská diecéze přichystala lahodné občerstvení: kromě mše také buchty, štrůdl, čaj, kávu a vodu. Z našich náboženských obcí Blansko a Vyškov nás připutovala jedenáctka a další ze Zlína, Brna, Třebíče, Veselí nad Moravou, Znojma i dalších míst.

Chyba, která se stává jednou za 100 let. Upálení Morany zimu z Brna neodneslo
Chyba, která se stává jednou za 100 let. Upálení Morany zimu z Brna neodneslo

Oběd byl v restauraci RAF house. Smažený telecí řízek, vídeňský bramborový salát; nebo Vegetariánská pasta – domácí těstoviny, sušená rajčata, kapary, rukola, cibule parmezán; pivo, limo. Prohlédli jsme také Muzeum RAF generála Emila Bočka, a právě v onu sobotu 23. března 2023 zemřel hrdina boje za svobodu generál Emil Boček ve věku 100 let. Čest jeho nehynoucí památce.

Druhá část diecézního dne probíhala ve středu Ivančic. V ulici Ve Sboru jsme s výkladem poznali bývalý kostel Jednoty bratrské, bratrskou školu, biskupské znaky a pomník Jana Blahoslava. V prostoru někdejšího kostela v ulici Ve sboru jsme v čele s biskupem Jurajem uklidili naváté a naházené odpadky a odnesli je do nádob na tříděný odpad. Poté jsme se přesunuli na Palackého náměstí, kde v budově Staré radnice sídlí Kulturní a informační centrum Ivančice, a hlavně Památník Alfonse Muchy. Zde je instalována sestava Na ostrově zahrad: výstava k 500. výročí narození Jana Blahoslava. Oběd a vstup na výstavu částečně dotovala brněnské diecéze CČSH.

br. Jiří Vymětalík