Letní evropské hry handicapované mládeže Emil Open nabízejí týden plný sportu a zábavy. Sportovci mezi sebou budou soupeřit o cenné kovy v sedmi sportech a kategoriích OPEN a MIXED. Společně s doprovodem zamířilo do Brna 884 účastníků z 16 zemí Evropy (Albánie, Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Island, Litva Lotyšsko, Maďarsko, Moldavsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajina a nejpočetnější výprava z České republiky). „Máme v plánu uspořádat soutěže v atletice, plavání, stolním tenisu, boccii a bocce, což je aktivita podobná u nás známější hře pétanque, a letos nově i v lukostřelbě a cyklistice,“ přibližuje Pavel Zbožínek, prezident organizačního výboru Emil Open.

Dorazí i vítěz paralympijských her v Tokiu

Mezi ambasadory bude řada úspěšných paralympioniků, včetně reprezentanta v boccii Adama Pešky, který v roce 2021 získal na Letních paralympijských hrách v Tokiu nejcennější kov a jenž právě na Emil Open začínal. „Nadace Emil mi v minulosti velmi pomohla, díky ní jsem si mohl pořídit nové míče a rampu. V Brně na Emil Open jsem dříve také soutěžil, moc se mi to líbilo a rád na to vzpomínám. Věřím, že krásné zážitky si odvezou všichni sportovci i z letošního ročníku,“ říká Adam Peška.

Charitativního fotbalového turnaje Hokejky pro Kluka Puka se zúčastnila řada známých osobností.
Hokejky pro Kluka Puka 2022: Nenechte se vyřadit ze hry

Jelikož se jedná o sportovně společenské setkání mladých lidí, nabídnou hry také bohatý program. Pořadatelé je včera odstartovali slavnostním zahajovacím ceremoniálem, na němž nechyběl průvod vlajkonošů, ale i prezentace brněnských sportovních klubů a neziskových organizací. Uskutečnila se rovněž tradiční benefiční show Jana Krause Z očí do očí.

Ve čtvrtek odstartovaly sportovní soutěže. „Sportovních klání se zúčastní začínající nebo doposud nesportující děti a mládež, ale i medailisté z vrcholových soutěží handicapovaných. Kromě toho bude mít veřejnost možnost vyzkoušet si sportovní aktivity zdravotně postižených,“ popisuje Zbožínek.

Hry letos vstupují do druhé dekády

Letos jde o již jedenáctý ročník tohoto unikátního projektu, který pořádá spolek Emilova sportovní založený Nadačním fondem Emil. Na akci se podílejí a významným způsobem ji finančně podporují město Brno a Jihomoravský kraj.

Cílem her je poskytnout sportovcům se zdravotním postižením potěšení ze svobodného pohybu. „Díky hrám dostanou mladí sportovci s handicapem možnost sportovat s mládeží majoritní, najdou nové přátele a společně tak přispějí k odstraňování zbytečných předsudků a vzájemného ostychu,“ dodává Zbožínek.