KDY: 24. listopadu od 19.00
KDE: Katedrála na Petrově, Brno
ZA KOLIK: 250 až 500 korun na místě

Program zaujme hudební odborníky a milovníky, stejně jako posluchače, kteří se s tzv. „vážnou“ hudbou setkají jen zřídka nebo dokonce poprvé. Flechovy Ensalády splňují všechny parametry zábavného, ale také vysoce artificiálního programu ve stylové interpretaci a v Brně budou doplněny promítáním titulků s překladem textů.

První ensalády Matea Flechy, nejznámějšího skladatele španělské renesance, byly představeny na dvoře jeho podporovatele a zaměstnavatele vévody z Kalábrie a jejich "modernost" přitahovala pozornost už tehdy. Dílo Matea Flechy staršího je dnes ale známé především díky tištěnému vydání Las Ensaladas, které vyšlo roku 1581 v Praze. Ensaláda znamená v doslovném překladu „salát“ a s nadsázkou tak poukazuje na fakt, že tyto rozsáhlejší kompozice jsou směsí duchovních a světských témat, vokální polyfonie a rozverných líbivých tanců, španělštiny a latiny. „Vysoké“ umění zde přechází do lidového a nápadité metaforické texty přecházejí od morálních ponaučení do nonsensových refrénů, ve kterých jsou zpodobněny zvuky bitevní vřavy, rytířského souboje, nebo bouře na moři. Flecha nápaditě využívá dramatického kontrastu mezi alegoriemi Dobra a Zla, jež personifikuje jako postavy Krista a Lucifera. Ty v dobové symbolice znázorňovaly španělského krále Karla V. a tureckého sultána Sulejmana Nádherného.

„Slibuji, že brněnskému publiku namícháme dle receptu Matea Flechy chutný, šťavnatý a velmi výživný salát. Bude se skládat z nejlepších ingrediencí a na závěr zazní opravdová bomba – La Bomba!“ zve na koncert sbormistryně ansámblu Tereza Válková.

PŘEDPRODEJ: on-line na www.smsticket.cz, osobně TIC BRNO, Panenská 1 a

Lenka Němcová

Czech Ensemble Baroque