Téma letošního ročníku je Cestou od kořenů k budoucnosti. Cestovní plán festivalu připravili dirigent a flétnista Kaspar Zehnder a houslista Pavel Fischer.

Koncerty se tradičně konají na krásných místech. Například v synagoze ve Velkém Meziříčí, na zámku ve Žďáře nad Sázavou, na hradě Pernštejn, na nádvoří zámku v Moravském Krumlově, na zámcích ve Slavkově u Brna nebo v Rájci-Jestřebí, v Panském dvoře v Telči nebo v Lednicko-valtickém areálu.

Kaspar Zehnder se představí nejen jako dirigent, ale také jako flétnista projektu Soirée, jehož hlavními postavami jsou mezzosopranistka Magdalena Kožená a dirigent Simon Rattle – tentokrát ovšem v roli klavíristy. Mimořádná příležitost slyšet špičkové hudebníky v atmosféře bezprostřední radosti z hudby uzavře celý festival v jedinečném prostředí Kongresového centra Zlín. „Užijte si letošní Concentus Moraviae jako lahodnou fúzi múzických umění a architektury i přátelských setkání! Na shledání s vámi se těším při jeho závěrečném koncertě, na kterém se přiznám ke svým hudebním kořenům i já – od malička mě provázejí písně, a proto jsem si se svými přáteli připravila písňový večer, na kterém nebude chybět ani Janáčkova a Dvořákova hudba,“ pozvala posluchače patronka festivalu Magdalena Kožená.

Chybět nebudou ani oblíbené doprovodné programy festivalu. Hudba na kole v nádherném prostředí Lednicko-valtického areálu a Pálavy bude mít v sobotu 11. června opět o několik hudebních zastavení více. Tradice snoubení hudby s výtvarným uměním letos zavítá do renomované mikulovské Galerie Závodný, kde 9. června proběhne vernisáž výstavy výtvarníka Břetislava Malého.

Festivalovou tradicí jsou i projekty přispívající k řešení konkrétního cíle v některém z festivalových měst. Po židlích pro Pernštejn či prknech pro lysickou kolonádu se letos festival soustředí na Novou synagogu ve Velkém Meziříčí - 5. června se koná nejen koncert OK Percussion Duo přímo v synagoze, ale předcházet mu bude debata „Z obchodního centra ke kulturní komunitě“ vedená v Jupiter clubu Borisem Klepalem.

Podrobnosti o programu a doprovodných akcích najdete na www.festivalcm.cz.