Tak velké množství odpadu (na hlavu 4 385 kilogramů), představuje i velkou zátěž pro životní prostředí. „Všechny věci kolem nás se jednou stanou odpadem. Buď se rozbijí, budou zastaralé nebo už je nebudeme potřebovat. Právě v té chvíli je potřeba se na takový odpad začít dívat jako na surovinu. Jako na materiál, který můžeme využít k tvorbě nových užitečných věcí,“ dodal 1. náměstek hejtmana JMK Lukáš Dubec.

Rudá barva pohltila Brno. Podívejte se, jak a proč město zčervenalo
Rudá barva pohltila Brno. Podívejte se, jak a proč město zčervenalo

V parku pod Špilberkem nechyběla obří kostka tuny CO2 a program nabídl zajímavé aktivity. Ti nejmenší si vyzkoušeli opravování věcí a práci se dřevem, ochutnali sušenky z biouhlu a nahlédli do kabiny opravdového popelářského auta. Nejvíce u nich ale dle slov pořadatelů zabodovala celodenní hra, v jejímž cíli čekala pořádná odměna na památku. Dospělí zase načerpali tipy pro udržitelnou domácnost nebo se dozvěděli rady, jak neplýtvat jídlem. Atmosféru doplnily koncerty skupin 2AP – Two Alien Planets a Žamboši.

„Nejlepší Den Země, jaký jsme za 30 let zažili. Pršelo,” řekla ředitelka Lipky Hana Korvasová. „Planeta nám ukázala, jaké počasí má být v dubnu," dodala.