Po celé Moravě, široko daleko v okolí Brna, se pohybovaly průzkumné a zásobovací jednotky rakouské, ruské a francouzské, kterým se nedostávalo zpráv o vývoji situace, stejně jako zběhové a houfy marodérů, jimž zmatené dění jen nahrávalo.

Podobná spížní jednotka mohla zabloudit také do vesničky Skalice, ležící na okraji Znojemské vinařské podoblasti. Navíc, do těchto končin zavítal sám císař Napoleon, když roku 1809 vedl další válku proti Rakousku.

Ve Slavkově u Brna prožívají každoroční vzpomínkové akce k výročí Bitvy u Slavkova. Páteční večer byl ve znamení příjezdu císaře Františka I.a cara Alexandra I. Ti na zámku podepsali spojeneckou smlouvu a zahájili secesní bál.V sobotu předváděli nadšenci
VIDEO: Zámek ve Slavkově se změnil ve vojenský tábor, připomněl legendární bitvu

Atmosféru těchto nejistých časů navodí akce, pořádaná v sobotu 9. prosince 2023 v obci Skalice/Hostěradice (na cestě mezi Znojmem a Pohořelicemi).

Dopoledne na zámeček zabloudí ruská kozácká hlídka (v podání KVH z Brna), jejíž členové dají návštěvníkům nahlédnout do dějin a tradic těchto obávaných válečníků (viz plakát).

Plakát:Kozáci ve SkaliciPlakát:Kozáci ve SkaliciZdroj: Pořadatelé