Každé dítě se rodí s imunitní výbavou, tedy schopností organismu poradit si s případným narušením rovnováhy těla, které mohou způsobovat externí vlivy. Imunita je však nezralá. Tak, jak se malý človíček postupně učí hýbat, sedět, mluvit, číst či psát, i dětskou imunitu je potřeba učit, jak reagovat.

Informace, že lehký kašel a rýma jsou u dětí běžné, by mohla rodiče uklidnit. Výraznější a častější kašel či zbarvený hlen při rýmě však už naznačují přítomnost infekce a tehdy je vhodné dítě nechat doma. Nejenže může nakazit ostatní děti v kolektivu, ale k již existující, i když mírné infekci se mohou přidat další. Podle pediatričky není nic neobvyklého, když malé děti častěji trápí infekce dýchacích cest, průjmy, infekce kůže nebo močových cest. Žádnou nemoc bychom ale neměli podceňovat, ale ani zbytečně, bez názoru odborníka přeceňovat.

Lidé si ve VIDA! centru mohou vyzkoušet například jízdu na vozíčku po různém povrchu.
OBRAZEM: Novou výstavu (Ne)omezení mohou lidé projet na invalidním vozíku

Výzva pro imunitu

Nový dětský kolektiv, ve kterém jsou běžné infekce přirozené, je pro imunitu dítěte dobrou výzvou, aby se naučila něco nového, a tím se posílila. „Dětská imunita se s většinou onemocnění setkává poprvé a některé jí mohou dát více zabrat, protože na ně organismus ještě nezná vhodnou odpověď. Proto imunita dítěte potřebuje správné pobídky a být ve vhodné míře vystavována podnětům, aby se na ně učila reagovat,“ zapojuje se do debaty odborník na imunitu Adrián Doboly.

Důležitá rozcvička

Přiměřený pohyb je nesmírně důležitý. Stejně důležitá je vyvážená strava obsahující všechny vitamíny, stopové prvky a vlákninu, dostatečný pitný režim ale i dostatek spánku. Neméně významná je správná hygiena, zejména správné mytí rukou před jídlem či po návštěvě toalety. Odborníci doporučují i otužování. Neznamená to, že budeme dítě koupat ve studené vodě, ale občasná vlažná sprcha, saunování a hlavně přiměřené oblečení a pobyt v nepřetápěných místnostech nám udělají obrovskou službu.

Brněnská hvězdárna nabízí nový pořad Brno 360.
Brno 360: dechberoucí pohled na město z ptačího pohledu. Filmaře uchvátily řeky

Pomoc lékaře

Je na posouzení dětského lékaře, zda si léčba případné dětské nemoci vyžaduje antibiotika. Ty nám totiž mohou pomoci dostat se z onemocnění, ale imunitu oslabují. „Opakované lehké infekce zejména horních cest dýchacích jsou v dětském věku běžné a u velké části dětí nejsou potřeba další vyšetření ani léčba antibiotiky. Pokud, tak se ordinují antibiotika lokálně. Zároveň je třeba imunitu podpořit vhodnými preparáty na bázi látek přírodního původu,“ pokračuje lékařka Zora Szitásová.

K prospěšným látkám, které podporují imunitu a zároveň urychlují léčbu případného onemocnění, patří betaglukan, který se nachází v hlívě ústřičné. Na budování imunity dítěte nestačí jen doplňky výživy, byť na přírodní bázi. Důležitá zůstává správná životospráva, do které patří pohyb, strava, odpočinek, podnětné prostředí s minimem stresu a přiměřené oblečení.

JIŘINA EKRT JIRUŠKOVÁ