Těžká nemoc či náhlé onemocnění s fatálními následky a odcházení dítěte je něco, na co se žádný rodič nemůže a nedokáže připravit. Dětská hospicová péče Dům pro Julii by rodinám chtěla umožnit prožít těžké chvíle v atmosféře naplněné láskou, porozuměním, bezpečím. A především spolu. Zařízení s paliativní péčí pro nejmenší by měl vyrůst v Brně, na papíře je projekt, řeší se pozemky a shání prostředky.

Zapojit se dá různě a mohou tak učinit i zájemci v Kahanu. Už teď najdou v KIC Rosice, RIC Zastávka a MKC Zbýšov pokladničky, do nichž je možné vhodit peníze. "K dispozici je i pokladnička putovní, kterou organizátoři nejrůznějších akcí mohou instalovat v rámci svého programu," uvedl Petr Pospíšil, předseda Mikroregionu Kahan. Přispívalo se tak například na sobotním charitativním běhu ve Zbýšově, již před rokem dům podpořily svým koncertem pěvkyně z rosického sboru Rosalky.

Ilustrační foto.
Vysokoškoláci pomůžou brněnské nemocnici. Koronavirus uzavřel školku ve Slatině

Nadace zaznamenala i případ, kdy novomanželé sbalili všechny svoje svatební dary a věnovali je na plánovaný hospic. Organizace a firmy pořádají aukce, část svého výdělku posílají na konto.

Kahan zvolil ještě jinou cestu. Součástí sbírky je také akce Spojme Česko. Mapa republiky je rozkouskována do obřího puzzle a je možné si pořídit za minimální obnos 500 Kč jeden kus, ale klidně deset i víc. Jedním z vrcholů sbírky pak bude setkání všech držitelů jednotlivých kousků, kdy se dohromady složí celá mapa.

Netradiční formu pomoci zvolil běžecký Kahan Team, který jako 10. nejrychlejší z 51 zdolal štafetový závod Hory Bory. Deset sportovců z obcí Kahanu postupně běželo od Beskyd po Pálavu a zvládli 328 kilometrovou trasu za 29:34:57 hodin. „To jsme byli opravdu překvapeni, čestně – nikdo z nás takovou rychlost, ke které jsme se vybičovali, nečekal," směje se kapitán týmu Martin Leščinský ze Zbýšova. Projekt je mu blízký, stihl také včas "bloknout" zmiňované puzzle, na nichž jsou obce Mikroregionu Kahan.

HALKA HORKÁ

Mikroregion Kahan