Důvod toho konání byl jednoduchý a bylo možné jej zachytit i v médiích: medlánecký aeroklub uspořádal již druhý ročník akrobatické soutěže nazvané Brněnské kotól. Na startovní listině letošního ročníku se kromě medláneckých akrobatů objevili i piloti z ostatních aeroklubů z celé republiky a jeden ze soutěžících dokonce přijel ze slovenského Holíče, takže soutěž se dá směle označit jako mezinárodní.

Akce začala již od čtvrtka tréninkovými lety a díky krásnému podzimnímu počasí pokračovala do pátku. V sobotu, kdy se mělo odehrát hlavní soutěžní klání, bohužel piloty probudila mlha, nízká oblačnost a dohlednost hluboko pod minima. Protože podmínky se nelepšily ani v odpoledních hodinách, bylo rozhodnuto soutěž přesunout na neděli, do náhradního termínu.

Z natáčení filmu Civilizace.
Sedm let natáčení v 30 zemích: Film Civilizace uvidí v pátek diváci v Brně

S příchodem neděle se počasí umoudřilo, poslušně udělalo otočku o 180 stupňů a nad Brnem se rozhostil idylický den, který by mohl sloužit jako reklama na babí léto. Díky tomu se podařilo odlétat všechny soutěžní lety v optimálním čase a před třetí hodinou odpoledne bylo možné udělat poslední soutěžní let a začít se věnovat vyhodnocování a přípravě vyhlášení výsledků.

Výsledky soutěže jsou následující:

V kategorii Sportsman zvítězil Boris Bachratý z aeroklubu Kyjov, následovaný Petrem Jedličkou a Jiřím Maternou z pořádajícího aeroklubu Medlánky.

Ve vyšší kategorii Intermediate zvítězil úřadující mistr republiky Vít Čtvrtníček z aeroklubu Kyjov následovaný letci Adamem Pilcem z benešovského aeroklubu GAC a Martinem Stránským z aeroklubu Podhořany.

Součástí hodů v Moutnicích je tradičně průvod obcí a spousta zábavy.
Ohlédnutí za parádními hody v Moutnicích: Krásný průvod i zpečetění práva

Celkové zhodnocení akce? Veskrze pozitivní - podařilo se využít jedněch z posledních pěkných dní sezóny k soutěžnímu létání a zviditelnění Aeroklubu Medlánky na mapě akrobatických letišť, potkat se s podobně ‘postiženými’ přáteli z ostatních aeroklubů a zároveň měly stovky kolemjdoucích možnost přihlížet mistrovskému ovládání kluzáků v nejrozmanitějších akrobatických polohách.

Poděkování patří za všechny organizátory z Aeroklubu Medlánky zejména řediteli soutěže Pavlu Schořovi a rozhodčím Janu Rolinkovi, Petru Burdovi a Martinu Chovanovi, společně s předsedou jury Milošem Ramertem. Akrobatické komisi Aeroklubu České republiky děkujeme za zapůjčení techniky.

Aeroklub Medlánky