Jsme však s nimi i jejich rodinami v pravidelném kontaktu. Hlavně v prvních dnech opatření jsme jim byli velkou oporou, především při zajištění roušek a péče v domácnosti.

Pečovatelky v terénu zvládají vykonávat svou obtížnou práci navzdory tomu, že jsou „zarouškované“ a musí cestovat hromadnou dopravou, aby se ke klientům dostaly. Snaží se klienty i jejich rodiny uklidňovat a povzbuzovat.

Historická tramvaj číslo 107 v Brně.
Historický Dřevák opraví, za rok najede šalina v Brně i dva tisíce kilometrů

Služby chráněných bydlení jsou uzavřeny návštěvám, museli jsme změnit nastavení provozu, protože klienti nemohou docházet do práce, dílen nebo denních center. To také vyžaduje zajištění větší asistence a přípravu programu, který by jim krátil volnou chvíli. Jak se nám to daří v jednom z našich chráněných bydlení, je popsáno na následujících řádcích.

Službu Chráněného bydlení Nosislav využívají v tomto okamžiku důchodci a lidé s chronickým onemocněním. V současné situaci jsou stále pod tlakem informací o tom, jak právě oni jsou ti, kteří mohou být koronavirem nejvíc ohroženi. Snahou pracovnic v těchto dnech je zmírnit co nejvíce pocit osamělosti a izolace, který na ně dopadá.

Sad v Brně se vybarvil do růžových odstínů.
Vykvetly broskvoně. Podívejte se

Veškeré aktivity se konají v malých skupinkách nebo individuálně. Klientky se ale velice rychle naučily používat technické vymoženosti. A díky pečovatelkám tak udržují pravidelný kontakt s rodinami prostřednictvím videohovorů.

Je příjemné sledovat, jak se i tato generace spřátelila s technikou. Po každém videohovoru naše klientky pookřejí. Pozitivum těchto hovorů navíc je, že díky technice se mnozí klienti podívají do domácnosti svých blízkých, kde už léta nebo vůbec nikdy nebyli.

V pondělí 20.4.2020 začalo v omezeném režimu znovu fungovat tržiště Husitská v Králově Poli.
Zelňák už zase žije. Lidé na hlavní trh v Brně chodí pro sazenice i zeleninu

Prababička tak má možnost podívat se do nového pokoje své pravnučky. Vidí dům, o kterém jí vnučka vyprávěla, že ho staví. Díky technice jí dcera může ukázat na zahradě květiny, které tam kvetou a jsou to ty, co tam sázela ještě ona.

Klientky se tak přestávají techniky bát, naopak se těší na každé takové setkání. Mnohé si vzpomínají na další známé a chtějí, ať je pracovnice v té „krabičce“ vyhledají.

Turisté, ilustrační foto
Klid v době karantény? Zvířatům chybí. Do přírody míří davy lidí, ruší hnízdění

V rámci aktivizačních činností, každý klient vyrobil přání, které pak poslal někomu blízkému. Podařilo se tak, že žena, která léta nebyla v kontaktu se svým bratrem, mu poslala vlastnoručně vyrobené přání. Následně pak měla velkou radost, když jí po pár dnech bratr zavolal.

Snažíme se o to, aby u nás klient neměl pocit, že je osamělý a hledáme nové možnosti. Připravujeme aktivity, které jim udělají radost. S klienty trávíme čas na zahradě, ale i v kuchyni. Chodíme s nimi na procházky po zahradě a snažíme se je dostat z pokojů a tím minimalizovat pocit uzavření.

HANA PRCHALOVÁ
vedoucí Chráněného bydlení Nosislav