Přibližně od půlky srpna řeší stanice nálezy netopýrů na neobvyklých místech. Netopýři se totiž stěhují na svá zimoviště. Ta jsou ve vhodných dutinách. Občas za ně bohužel netopýři považují i vnitřky lidských obydlí. Pracovníci záchranných stanic nyní často vyjíždí k případům, kdy lidé po návratu z dovolené či příjezdu na chalupu našli obydlí v zoufalém stavu. Pootevřeným oknem či jen mikroventilací občas do bytu zalétnou desítky i stovky netopýrů najednou. Cestu ven už bez pomoci nenajdou. Jejich osud pak záleží na tom, jak rychle je lidé naleznou. Výjimkou nejsou případy, kdy jsou na místo přivoláni pracovníci stanice a v místnosti se nachází pouze netopýří mrtvolky, jejich trus a nepořádek vzniklý tím, jak dezorientovaní netopýři naráželi do různých předmětů.

Pokud netopýr zalétl do budovy, není-li viditelně zraněný, umožněte mu za soumraku vylétnout ven – otevřete dveře či okna dokořán a zhasněte. Nedaří-li se mu najít cestu ven, můžete jej za pomoci rukavic opatrně vyndat ven a vypustit či posadit na nejbližší strom. Pokud neodletí, volejte záchrannou stanici.

Ukázkový případ zveřejnila na svých facebookových stránkách Městská policie Brno: „Sedmdesát netopýrů měla v pokoji žena z brněnské Lesné. Malí savci se pověsili na záclony, vměstnali se za obraz, deset se jich skrylo do vázy a několik jich dřímalo ve sklenici na víno. Jednoho po druhém je vypustil z okna strážník odchytové služby městské policie. Do bytu se dostali otevřenou ventilačkou.“

V řadě měst se takové případy v této době často opakují stále dokola. Pak už stojí za to zvážit, zda si nepořídit do oken třeba sítě proti hmyzu a pokud má být místnost opuštěna po delší dobu, tak jí zvenku úplně uzavřít.

Všichni netopýři patří mezi zvláště chráněné druhy a tak je nutné s nimi zacházet v mezích zákona. Pokud si s nimi nevíte rady, obraťte se na odborníky – pracovníky záchranných stanic či členy České společnosti na ochranu netopýrů. Při manipulaci s nimi dbejte své osobní bezpečnosti a používejte ochranné rukavice. Zároveň však buďte opatrní, abyste křehkému netopýrovi neublížili.

Pokud vám není lhostejný osud netopýrů v nouzi či dalších volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777. O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz. Potřebujete-li poradit s volně žijícím zvířetem, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici např. prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi, nebo dispečink záchranných stanic na telefonním čísle 774 155 155.

ZDEŇKA NEZMEŠKALOVÁ

Český svaz ochránců přírody