Je jednoznačně nejfotografovanějším místem v Kahanu, oblíbeným cílem vycházek, staletí se k ní upírají zraky věřících a již několik let také příznivců hudby a divadla. Kaple Nejsvětější Trojice v Rosicích. O víkendu 28. - 30. května „rosický maják“ zazářil, byl středobodem třídenní akce zvané Víkend Rozsvícené Trojice.

„Byla to v Rosicích první velká akce v době současného rozvolňování. Stále nemůžeme uspořádat tradiční pouť, která na tyto dny připadá, ale snažili jsme se o co nejširší záběr na několika místech," říká Judita Kalábová za pořadatelské Kulturní informační centrum Rosice, které se na víkendu podílelo s Městem Rosice a Zámkem Rosice.

Třídenní maraton, ve kterém se snoubila duchovní i světská potrava, staroval v pátek navečer Nocí kostelů. Zájemci si prohlédli kostel sv. Martina a kapli v rosickém zámku. „Protože hromadné prohlídky nebyly možné, lidé si komentář vyslechli  venku ve farní zahradě nebo na zámeckém nádvoří,“ popisuje Jan Veškrna, ředitel KIC Rosice. Nechyběl ani program pro děti v podobě kvízové stezky vedoucí od zámku ke kostelu.

Rosický zámek. 1. místo ve fotosoutěži Tady je dobře pořádané Mikroregionem Kahan.
Vítězem fotosoutěže Kahanu je Ladislav Novotný s neotřelým pohledem na zámek

Na diváky pak čekalo sobotní odpoledne plné hudby, ale začalo divadelními dílnami Teatra Pimprle a Figurkov od Divadla Líšeň.  Zahrála cimbálka Baobab a pořadatelé pak kolem deváté hodiny večerní filmem Princezna zakletá v čase odstartovali letošní sezonu letního kina.

Sobotní akce na Trojici byla jako vždy benefiční, návštěvníci si mohli zakoupit dárcovskou vstupenku v hodnotě 100, 200 či 500 Kč. Výtěžek putuje jako vždy na opravy kapličky.

Návrší u kaple se v neděli dopoledne změnilo v místo čistě církevní, stane se místem hned tří mší – jitřní, ranní a hlavní. Světské veselí se přesunulodo centra Rosic – na Žerotínově a Palackého náměstích se konal jarmark.

Víkendoovu akci si nenechalo ujít v součtu zhruba 2 200 příchozích.

HALKA HORKÁ

Mikroregion Kahan