„Před sto dvaceti lety se na jedné maloměstské univerzitě v Brně potkal Robert Musil a Viktor Kaplan.

Jeden dokončoval studia, aby se později vzdal vědecké kariéry a stal se jedním z nejvýznamnějších spisovatelů dvacátého století díky svému monumentálnímu „Muži bez vlastností“.

Druhý sběhl od průmyslu a vědeckou kariéru na německé technice (dnešní VUT) právě zahajoval, a o deset let později pro svět vytvořil unikátní Kaplanovu turbínu.

Mimo jiné v té době na nedalekém Klášterním, dnes Mendlově náměstí, pracoval i Leoš Janáček na své Její pastorkyni. Všichni tři se zřejmě potkávali.

Chceme všem připomenout, že výjimečně zvláštní osobnosti se při výjimečně zvláštních událostech potkávají i nyní a nemusí to být v pozlacených sálech, 3D vyumělkovaných studiích či na červených kobercích velkoměstských festivalů, že život, věda i umění se mohou potkávat i úplně jinde.

Zdroj: Youtube

Srdečně Vás zveme na koncert z racionálně konstruovaných kompozic, který proběhne v prostorech, kde se testují tak geniální stroje jako letadla a vesmírné družice. Hudební stroje a strojky rozezvučí pádovou zkušebnu Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně“, vysvětluje svůj záměr dramaturg BCO Viktor Pantůček.

„Poprvé se s orchestrem ocitneme v laboratoři. Je to pro nás velká výzva. 5 skladeb inspirovaných technikou, stroji. Ve spolupráci se skvělými lidmi z FSI se pokusíme rozeznít různé stroje, které nám zapůjčí a necháme i posluchače, aby si zkusili, že zajímavě může znít třeba i turbína. Určitě si tento projekt nenechte ujít, cestu vyznačíme, takže se určitě neztratíte“ doplňuje umělecký šéf a dirigent BCO Pavel Šnajdr.

Na koncertě zazní polydynamické studie Miloslava Ponce, nekonečná či neukončitelná trajektorie s označením C od Luboše Mrkvičky, pulzující variace Petra Hromádky, stochastické milníky Ianise Xenakise a mechanicky vybroušené piano Trevora Grahla.

Vinaři v Novém Šaldorfu po osmé otevřeli v lednu své sklepy a připravili recesistickou souutěž v kopání písku. Družstva dokázala za čtvrt hodiny nakopat několik metráků písku.
Začínají košty a vinaři otevřou sklepy. S recesí. Hodonín oslavuje klobouky

Zkrátka, řečeno slovy koncertního marketingu, zazní tři skladby na objednávku BCO, z toho dvě ve světové premiéře, dále jedna česká a jedna brněnská premiéra, takže v souhrnu pět skladeb a pět premiér na místě, kde se ještě nikdy žádný koncert nekonal.

K tomu všemu budou vystaveny turbíny, které krásně zní a kdo bude mít zájem, ten si na ně může před koncertem a po koncertě zahrát.

Přímo ve zkušebně, kde se bude koncert konat, budou k dispozici např. oběžná kola vírových turbín, která „nádherně na poklep znějí“. Oběžná kola jsou součástí vírové turbíny, na kterou prof. Pochylý z VUT získal patent!

PROGRAM KONCERTU:

STROJE A STROJKY

Pádová zkušebna Leteckého ústavu FSI, Technická 2, budova C3a

24. ledna 2022 v 19.30

Miroslav Ponc – Pět polydynamických skladeb op. 3 (1923)

Luboš Mrkvička – For large ensemble, part C (2017)

Petr Hromádka – Variace na hrací strojky (objednávka BCO)

Iannis Xenakis – Jalons (1986)

Trevor Grahl – Dreams of machines (objednávka BCO)

Brno Contemporary Orchestra/ Pavel Šnajdr - dirigent

Koncert je pořádán ve spolupráci Leteckým a Energetickým ústavem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

ART GALLERY Brno, Veveří 8 vystavuje díla brněnského malíře, akademického sochaře a pedagoga Petra Jedličky.
Brněnský malíř, sochař a pedagog Petr Jedlička právě vystavuje. V Art Gallery

Kudy na koncert?

POPIS: MHD - zastávka autobusu č. 53 Technická (bus jede ze Štefánikovy čtvrti přes Lesnou a Kr. Pole nádraží), nebo můžete přijet i vlastním autem. Vejdete do výškové budovy A1, kde bude zajištěna navigace k turbíně i na koncert. Budovou se projde do venkovní části areálu a podle šipek (příp. neonových směrovek) dorazíte až k budově C3a.

Iveta Hovorková

VUT Brno