Železnice z Brna do Tišnova byla otevřena 2. července 1885. Parní lokomotivy dýchavičně supěly ze Zábrdovic či z opačné strany od Králova Pole do kopce v Černých Polích. Lokálka, která byla na přelomu 19. a 20. století prodloužena do Havlíčkova Brodu, přestala stačit novým požadavkům. V roce 1938 se začala stavět nová trať – nová Tišnovka – přes Křižanov, která v Brně vedla ze Židenic přes Maloměřice. Provoz na ní byl zahájen 20. prosince 1953. Nicméně ještě téměř devět let jezdily osobní vlaky mezi hlavním nádražím a Královým Polem po staré trati přes Zábrdovice.

Letos to bude přesně 60 let, kdy po staré Tišnovce projel poslední vlak. Došlo k tomu v sobotu 26. května 1962. Krátce po půlnoci v neděli 27. května již vyjel první osobák přes Židenice.

Vysloužilá trať postupně mizela. Koleje zůstaly zachovány pouze na krátkém úseku na břehu řeky Svitavy u hypermarketu Albert a slouží jako železniční vlečka. V některých místech ještě můžeme najít pozůstatky po železnici, například zachovanou budovu zábrdovického nádraží u svitavského mostu na ulici Cejl nebo kamenné opěry bývalého mostu na Vranovské ulici u tramvajové zastávky Mostecká.

Na konci ulice Svitavské vybudovala v roce 2016 městská část Brno–sever park Tišnovka, který připomíná dávno zaniklou trať, jejíž zemní těleso pohltily okolní zahrádky. Ve Štefánikově čtvrti na trase železnice stojí jedna z budov studentských kolejí. A určitě žádný z řidičů, který vyjede z Husovického tunelu a pokračuje po velkém městském okruhu ke Královu Poli, neví, že tudy směřovala stará Tišnovka ke starému královopolskému nádraží. Pokrok a vývoj se přece nedá zastavit.

Prostoru vstupní haly Hotelu Continental dominuje spirála zavěšeného schodiště v bruselském stylu.
Festival Open House Brno nabídne prohlídky 80 běžně nepřístupných míst

Kolektiv autorů ve spolupráci s městskou částí Brno–sever a KS Omega pořádají v sobotu 28. května 2022 akci Výročí staré Tišnovky – 60 let od průjezdu posledního vlaku brněnským Severem, kterou chtějí široké veřejnosti připomenout dávno zrušenou železnici.

V 13:00 hodin začne komentovaná procházka po trase staré Tišnovky. Sraz účastníků je u železničních kolejí na ulici Tkalcovské v Zábrdovicích (nedaleko hypermarketu Albert). Její součástí bude i mimořádná možnost vystoupit na zbytek železničního mostu na ulici Vranovské (na vlastní nebezpečí) a slavnostní odhalení pamětní desky na kamenné opěře mostu. Tato procházka je zdarma a koná se za každého počasí.

V 15:30 hodin proběhne slavnostní křest a zahájení prodeje knihy „Poslední vlak brněnským Severem. 60 let od zániku staré Tišnovky“ v parku Tišnovka na ulici Svitavská v Husovicích. Křtu se zúčastní vedle kmotrů knihy i její autoři. Pro účastníky je připraven krátký hudební program i nabídka drobného občerstvení.

V 18:00 hodin se uskuteční v sále KD Musilova v Husovicích slavnostní premiéra dokumentárního filmu o staré Tišnovce, který byl k tomuto výročí natočen, druhý křest knihy a promítání unikátních historických fotografií staré Tišnovky s odborným výkladem. Program je zdarma.

Ve 20:00 hodin bude akce zakončena společným večerem – taneční zábavou se skupinou Baobab v KD Musilova. Tento večerní program je zpoplatněn. Předprodej vstupenek probíhá v KS Omega.

Více informací o výročí této železnice získáte na facebooku Výročí staré Tišnovky

Jiří Kotrman