Desítky nádherně zbarvených lilií každoročně vždy o prvním červencovém víkendu přichází do kláštera obdivovat stále více návštěvníků. V kombinaci s architekturou benediktinského kláštera se jedná o nádherný prázdninový zážitek. Návštěvu můžete spojit i se zastavením v Památníku národního písemnictví v Rajhradě.
Vystavovány jsou lilie, které vypěstovali členové spolku Lilium. Mezi vystavenými květinami jsou i ty ze zahrady Jana Klementa z Rouchovan. Podle zahradnického třídění existuje osm skupin lilií. „Do skupiny martagon patří třeba zlatohlávek, tak ten je letos v plném květu od poloviny června a do výstavy v Rajhradě bude odkvetlý. K vidění budou ale další a určitě vás pohled na ně potěší,“ říká zahradník tělem i duší Jan Klement.

Pěstování lilií má svá specifika, která vycházejí ze zmíněných osmi skupin. Orientální hybridy nemají rády přes zimu mokro, nevadí jim mráz a sucho. Některé jsou jenom skleníkové. Dnes je jich přes šest tisíc registrovaných a vycházejí ze sta botanických druhů, což jsou ty, které se volně vyskytují v přírodě od Číny až po Evropu. Ve volné přírodě je nenajdeme na jižní polokouli.
Jan Klement z Rouchovan je členem speciálního zahradnického spolku Lilium Brno. Přesto, že mu je skoro osmdesát let, je tam téměř nejmladší. „Zahradničení je o manuální práci a mladí se do něho moc nehrnou. Musí se dělat rukama a srdcem,“ svěřuje se. Pracoval v Botanické zahradě Brno, dělal zahradníka v třebíčské nemocnici, dokonce dvanáct let jezdil se záchrannou službou, která měla sídlo v dukovanské elektrárně. Před důchodem pracoval jako zahradnický mistr a předával řemeslo učňům v Rouchovanech. „Celý rok se těším, až lilie pokvetou, je to nádhera. Ráno jsem si fotil a večer přišla bouřka a kroupy mi je poničily. Ale i tak se chová příroda, i když mě to štve, “ vypráví Jan Klement, který má zahradu velkou několik arů a na polovině pěstuje své nejoblíbenější květiny. Zahradu miloval od mala, proto se také vyučil zahradníkem. Jeho láska k řemeslu mu vydržela po celý život.
Eva Fruhwirtová