Příběhy a pohádky neodmyslitelně patří k vánočnímu období, a proto jsme se rozhodli je tentokrát využít jako nosné téma celé expozice. Výstava připomene nejznámější české pohádky a ilustrační činnost Veroniky Balcarové, jejíž tvorba má, díky oblíbeným dětským knížkám, celorepublikový dosah. Kromě obrázků k pohádkám, písničkám a říkadlům budou vystaveny také velkoformátové prostorové kulisy s postavami ze známých pohádek O červené Karkulce, O perníkové chaloupce, O veliké řepě, O dvanácti měsíčkách nebo O Budulínkovi. V obdobném duchu představíme také autorčin betlém a postavy čerta, Mikuláše a anděla.

Nechybí nazdobené stromečky, jak jinak, než s pohádkovou tematikou – například Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Dařbuján a Pandrhola, Arabela, Anděl Páně, S čerty nejsou žerty, Jezerní královna, Jak se budí princezny ani nejnovější česká pohádka Princ mamánek.

A v neposlední řadě budou různé české pohádky vytvořené pletením jako maňásci – autorkou je Jitka Spěšná.

Krása centra Brna v adventním období.
Vánoční šalina, trhy i zářící strom. Pokochejte se krásou adventního Brna

Jako každý rok představíme starobylé i novější betlémy z Čech, Moravy a Slovenska (dřevěné, papírové, sádrové, keramické, skleněné, z přírodních materiálů apod.). Jde o sbírku Jana Marouška. V letošním roce spolupracujeme také s Domovem pro seniory Kociánka – vystavíme jejich keramický betlém a ručně vyráběné vánoční ozdoby.

Výstava je přístupná od úterý do neděle mezi desátou a šestnáctou hodinou. Otvírací doba během svátků a na přelomu roku: 4. 12. 10 – 14 h., 25. 12. zavřeno, 26. 12. 13 – 16.30 h, 31. 12. a 1. 1. zavřeno.

Petr Lukas