Profesionálni i dobrovolné hasičské jednotky z Jihomoravského kraje si procvičily své znalosti hašení požáru seshora za asistence letecké techniky. Policejní vrtulník Bell 412 se zkušenou pilotní posádkou, palubním technikem a výcvikovými instruktory dosedl na popické letiště kolem devaté hodiny ranní v pondělním horkém dni, aby si zde se svými kolegy z HZS a JSDH prošli důležité kroky pro hašení seshora.

Bell 412 je vybavený takzvaným bambivakem, který je možné naplnit ponorem za letu do vodní nádrže. Neni-li však v blízkosti požáru vyhovujíci vodni plocha, např. velikostí, či kvalitou vody, je nutné bambivak naplnit vodou z hasičských cisteren. Přítomné jednotky zabezpečily terén pro opakované přistávání vrtulníku, vyzkoušely si plnění vaku vodou a komunikaci s piloty. 
Hasit seshora je však možné i jinými stroji než helikoptérou. Dvouplošník z Aircraft Jihlava doplnil tréningový den letadlem An 2R, který není samonáběrný, lze jej však naplnit vodou hadicemi z cisteren nebo hydrantů. 

Všem zúčastněným vyjadřuji hluboký obdiv a respekt. Profesionální přístup k výcviku všechny dokonale připravuje na reálné situace. A kdo je připraven, není zaskočen. Poděkováni Policii České republiky, Hasočskému záchrannému sboru jihomoravského kraje a Aicraft Jihlava.


Kateřina Pešková