Mnohé z nich byly i úspěšnými aktéry největšího amatérského závodu světa – Závodu míru, jehož pozitivní historie je také v tyto májové dne připomínána.

Takovým byl i kapitán naší reprezentace při Závodě míru Miloš Hrazdíra, druhý na Tour de l'Avenir, muž velkého sportovního srdce, které ho nakonec zradilo.

Právě po tomto bosonožském kverulantovi je benefice pojmenována, a proto se také pravidelně před jeho domem v Hoštické ulici, kde před rovnými třiceti lety zemřel, tradičně na jeho počest připíjí slivovicí.

Symbolicky je to ta, kterou právě v tomto domě Milča Hrazdíra vyráběl společně se svým souputníkem, vítězem Závodu míru z roku 1972 Vlastimilem Moravcem. Ten slavil svoje narozeniny 7. května, takže májový přípitek patří vždy i jemu.

Letos se vzhledem ke stavbě kanalizace v Bosonohách a koronavirové nákaze Milčovo kolečko kolečko přesouvá z 8. května na 5. září, ale to nezabránilo skalním příznivcům akce, aby si i letos ve státní svátek tuto cyklistickou tradici nepřipomenuli.

Kohoutovičtí kohouti v čele s internacionálem Jaroslavem Bláhou si připili nejdříve v místech startu a cíle intervalového závodu pro celou rodinu, který je kromě připomínání historie i vítanou součástí Milčova kolečka, a pak si nechali nalít ještě další kalíšek slivovice před domem Miloše Hrazdíry od dalšího tradičního účastníka akce, Jaroslava Poslušného z Bosonoh.

Vzpomínalo se i na další tradiční účastníky Milčova kolečka, vítěze Závodu míru z roku 1964 Jana Smolíka, který je každoročně rozhodčím závodu nejmladších, Frantu Jursu, zakladatele brněnské Dukly, olympijského vítěze Jiřího Dalera, ale třeba i na mladého paralympionika Iva Koblasu, jehož je Jaroslav Bláha současným trenérem.

A pak se už májový mini peleton rozjel po trase Milčova kolečka do prosluněné krajiny. Doufejme, že 5. září bude stejně pěkné počasí a Milčovo kolečko se uskuteční. Všichni v to doufáme! Sportu zdar, cyklistice zvlášť!

VLADIMÍR KOUDELKA