Letos je to přesně sto let od založení gymnázia a také devadesát let od otevření budovy na Slovanském náměstí 7, kde se škola dodnes nachází. Při přípravě oslav myslíme na naše současné studenty, ale chtěli bychom se také zaměřit na naše absolventy. To oni jsou středobodem naší práce, a právě proto jim chceme oslavy během celého roku věnovat.

Rádi bychom jim zprostředkovali setkání se spolužáky a kamarády tak, aby mohli zavzpomínat nejen na čas strávený na Slovaňáku.

První takovou příležitostí bude ples, který se uskuteční v sobotu 14. března v Bobycentru. Jeho hlavním hostem bude zpěvák a skladatel Janek Ledecký a moderátorem absolvent gymnázia Aleš Zbořil. „Tuto akci jsme pojmenovali Společenský ples 100x kolem Slunce Gymnázia Slovanské náměstí jako připomínku výročí. Návštěvníci z řad absolventů, studentů, vyučujících, zaměstnanců i veřejnosti budou mít k dispozici dvě hudební scény, na kterých vystoupí oblíbená kapela Kanci paní nadlesní a cimbálová muzika Lália. Samozřejmě nebude chybět ani tombola, raut a after party. Před půlnocí pak své hity osobně zazpívá Janek Ledecký,” řekl zástupce ředitele a hlavní organizátor Tomáš Sargánek.

Lístky na ples je možné koupit už teď přímo v budově školy. Všechny další informace si zájemci mohou přečíst na webu školy a na facebooku.

Součástí oslav bude také hudební festival Slovaňák na Slovaňáku. V parku na Slovanské náměstí si každý bude moci 25. června přinést deku, případně využít připravená lehátka a fatboye, a užít si koncerty, hry, soutěže a spoustu dobrého jídla.

S koncem školního roku bude spojená i výroba unikátního pamětního předmětu. „Protože bychom rádi měli trvalou vzpomínku na stoleté výročí, necháme odlít speciální zvon, který nám bude tuto událost připomínat. Jeho váha se bude pohybovat kolem třiceti kilogramů a ze dvou stran ho bude zdobit logo symbolizující probíhající oslavy,“ popsal Sargánek.

Zvon vznikne v dílně paní Dytrychové v Brodku u Přerova a následně bude nainstalován přímo v budově gymnázia. „Své místo najde ve vstupní hale. Pokud bude potřeba, můžeme ho využít jako zvonění nebo k ohlášení mimořádné události,“ doplnil Sargánek.

Vrchol oslav nás čeká během třetího říjnového víkendu. V pátek 16. října proběhne společný koncert souboru Hradišťan a školního sboru v Semilasse. A dále Den absolventů, který je naplánovaný na sobotu 17. října. „Během tohoto dne otevřeme budovu gymnázia na Slovanském náměstí 7, kde mnozí z nás prožili mnoho krásných dnů. Od odpoledních hodin pak bude možné konat třídní srazy a setkání bývalých spolužáků v sále Kulturního centra Babylon na Kounicově ulici,” vysvětlil Sargánek.

Škola má v současné době asi 560 studentů, které vzdělává ve dvou oborech: šestiletém a čtyřletém. Kromě všeobecného studia se gymnázium specializuje na rozšířenou výuku angličtiny včetně výuky vybraných předmětů v anglickém jazyce.

DALIBOR KOTT