Vysloužila si ji za svoji kompozici, kterou prezentovala v rámci carvingové soutěže. Tereza se mezi osmačtyřiceti účastníky kategorie carving K1 umístila ve zlatém pásmu. Její úspěch je o to cennější, že ačkoli dívka navštěvuje školu pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a je sama handicapovaná, porazila v mezinárodní konkurenci zdravé a mnohem zkušenější soupeře.

Tereza se carvingu, dekorativnímu vyřezávání do ovoce a zeleniny, věnuje teprve rok a půl a už nyní v něm patří mezi českou špičku, o čemž svědčí mnohá čelní umístění na domácích soutěžích.

Německému vystoupení předcházela dlouhodobá příprava a konzultace s lidmi, kteří sami olympiádou v minulosti prošli. Poslední dny a hodiny před soutěží pak byly dramatické. Tereza zjistila, že dva kusy ovoce, jimiž se chtěla prezentovat, byly napadeny plísní, a na poslední chvíli tak vyřezávala náhradní exponáty.

V úterý 18. února, kdy se soutěž konala, vstávala ve tři hodiny ráno, aby vše stihla nachystat, protože v sedm hodin už kompozice hodnotila odborná porota.

Životní úspěch v náročné soutěži si Tereza předem vůbec nepřipouštěla. „Při vyhlašování jsem tomu nemohla uvěřit. Bylo to neočekávané překvapení. Všichni kolem mi opakovali, že mám vážně zlato. Až později jsem měla hroznou radost. Ty nervy a úsilí za to stály,“ uvedla zlatá medailistka.

Tereza nyní plánuje hlavně předávat své zkušenosti ostatním. S tím ostatně už začala. Na své domovské škole pomáhá mladším spolužákům s prvními kroky v carvingovém umění již několik měsíců. „Talentované mladé lidi na naší škole pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami nejen vítáme, ale i aktivně podporujeme všemi možnými způsoby a prostředky,“ sdělil ředitel Střední školy Gemini Brno Tomáš Anderle.

MARCELA HRDLIČKOVÁ