Za 8 let již více než 300 studentů Obchodní akademie a vyšší odborné školy Brno na Kotlářské využilo jedinečnou šanci zúčastnit se těchto stáží, které jsou pro studenty všech oborů školy. Veškeré náklady (letecká doprava, ubytování i strava) jsou hrazeny Evropskou Unií v rámci programu Erasmus+. Po celou dobu stáže poskytují studentům podporu dva doprovodní vyučující (Martina Lojdová a Olga Koudelková).

A co stáže zahrnují? Práci ve firmě, získávání nových odborných znalostí a dovedností a uplatňování stávajících v praxi, ubytování v hostitelské rodině, poznávání Dublinu i okolí, odpolední procházky na pobřeží, víkendové výlety, komunikaci v cizojazyčném prostředí, získání nových přátel,…

V těchto místech léta vznikaly všemožné vánoční ozdoby a v podnikové prodejně je stále možné je koupit.
Křehká krása. Nahlédněte do továrny, kde se ručně foukaly vánoční baňky

Nejlepší bude předat slovo některým stážistům: „Stáž pro mne byla obrovským přínosem. Přesvědčila mne o tom, že se nemusím bát vycestovat do zahraničí na nějakou dobu, ať už v rámci školy, nebo praxe. Zlepšila jsem si své komunikační a jazykové dovednosti. Jsem více samostatná, zodpovědná, dokážu si více věřit a celkově jsem neskutečně vděčná za tuto zkušenost a možnost být na stáži v Irsku. Otevřelo mi to nové obzory i možnosti.“ (K. Hyclová)

„Z mého pohledu se tato stáž velmi povedla. Hned po příletu nás čekala hostitelská rodina s otevřenou náručí. Druhý den mé obavy z nadřízeného vyprchaly poté, co jsem s ním promluvila. Byla jsem tak nadšená, že mi oba týdny utekly jako voda.“ (A. Štorová)

„Stáž mi otevřela oči a přiměla mne přemýšlet o budoucím studiu či práci v zahraničí. Do Dublinu bych se ráda zase vrátila.“ (N. Cinciová).

„Tato stáž mi pomohla jak v momentální chvíli, tak i v mém budoucím životě. Umět se spoléhat sám na sebe je důležitá věc, kterou jsem si mohl během stáže vylepšit.“ (P. Vodička)

Pochod kuřimských Sokolů obcí před 2. světovou válkou. V čele jde Oldřich Odehnal.
Stavba sokolovny, cvičení, průvody. Nahlédněte do historie Sokola v Kuřimi

„Stáž se mi stala obrovským přínosem nových informací. Vyzkoušet si žít a pracovat na dva týdny v cizí zemi bylo neuvěřitelně zajímavé. Podpořilo to mé rozhodnutí dále studovat v zahraničí. Poznali jsme novou zemi, ale hlavně lidi, kteří v ní žijí, a to zejména díky pobytu v rodinách a zkušenostem z firmy. Stáž celkově proběhla v pořádku, všechno bylo dobře zorganizované. Kdykoliv se objevily problémy, všechno se během chvíle vyřešilo. Během dvou týdnů v Dublinu to vypadalo, že nám krásně naplánovali i počasí…“ (V. Mildnerová)

Stážisté obdrželi na závěr pobytu mezinárodně uznávaný certifikát Europass Mobility i reference od zaměstnavatelů, což jim v budoucnosti poskytne velkou výhodu na trhu práce. Mnohé z nich tato stáž motivovala, aby uvažovali o dalším studiu a práci v zahraničí. Účastníci stáže vzorně reprezentovali školu, ale akce by se nemohla uskutečnit bez výborné odborné přípravy stážistů ze strany vyučujících a bez podpory projektu ze strany vedení školy, zejména ředitele Lukáše Zouhara. Všem děkujeme a těšíme se na výjezd v dubnu! Veškeré náklady na stáž byly hrazeny Evropskou unií.

Olga Koudelková