Terezské údolí je nádherné údolí říčky Šumice táhnoucí se z Laškova do Náměště na Hané, kterým vede zelená naučná a žlutá turistická trasa. Často jsou zde les i louky podmáčeny a daří se zde celé řadě unikátních rostlin.

V Náměšti na Hané je navíc k vidění klasicistní zámek, sídlo moravské větve Harrachů, hned vedle zámku klasicistní kaple Nejsvětější Trojice a také zřícenina gotického hradu. K zámku vede hned několik alejí památných stromů, takže určitě stojí toto místo za návštěvu. Zámek nechali do této klasicistní podoby přestavět na konci 18. století Harrachové jako hlavní sídlo moravské větve. Hrad patřil mocnému pánovi Ctiborovi z Cimburka, stoupenci kalicha, a tak ho v roce 1423 nechal dobýt a vypálit král Zikmund Lucemburský.

Myslím, že ještě tak dva týdny nádherné ladoňky pokvetou. Místy je jich tu opravdu hodně a jsou vidět přímo z cesty. Tvoří až modré koberce. Ladoňka dvoulistá čili rakouská je druh silně ohrožený. Ráda právě místa na dně údolí v listnatých lesích, klidně i podmáčená místa, snese i les, ale i louku, pastvinu.

Za pozornost stojí i přírodní amfiteátr, kam vede výletníky žlutá turistická značka. Pozornost poutá Beňovská skála nad říčkou Šumicí. Je jakýmsi strážcem Terezského údolí. Je opředená pověstí o nešťastné lásce zdejšího mladého myslivce ke komtese ze zámku, která skončila jeho tragickou smrtí. Komu dojde cestou připravené pití, najde v údolí studánku s osvěžující vodou.

JIŘÍ PERNICA

Děkujeme panu Pernicovi za jeho příspěvek. Těšíme se i na vaše fotky a zážitky. Posílat je můžete prostřednictvím tohoto formuláře na webu Deníku ve vašem regionu.