„Cílem DOBROpikniku je poděkovat všem lidem, kteří se zapojili do dobrovolnictví. V době pandemie covidu-19 bylo a stále je dobrovolnictví důležitou součástí ochrany nejzranitelnějších. V Charitě dobrovolníci například pomáhali v nonstop centru pro lidi bez domova u Anthroposu, ve službách pro seniory, při sbírkách nebo v telefonickém programu Dobré srdce na dálku,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno a garant dobrovolnictví Charity ČR Oldřich Haičman.

Poslední květnový den zpestřil seniorům v lesnovském domově Kristián Šebek z brněnského divadla Slunečnice.
Jako Karel Gott. Poslechněte si koncert Kristiána Šebka z brněnského divadla

Program DOBROpikniku

Akce odstartuje ve čtyři hodiny uprostřed Björnsonova sadu u Piknik boxu, kdy budou na pódiu představeny informace o dobrovolnictví. Pak zahraje skupina Skákající králíčci a Sonic People. Na hudbu naváže komik Pavol Seriš a DOBROpiknik zakončí vystoupení kapely Spálené sušenky. Návštěvníci se mohou celé odpoledne projít bosou stezkou, vést Smysluplné rozhovory na piknikové dece nebo se naučit, jak dobře pečovat o své zdraví. „Dobrovolníci, kteří na DOBROpiknik dorazí, mohou sdílet svoje zkušenosti a dojmy z dobrovolnické pomoci. U jednoho stánku lidé najdou kvíz – Poznej, jaký jsi typ dobrovolníka nebo si popovídat se zkušenými dobrovolníky s označením Živá knihovna,“ vysvětlila organizátorka a hlavní koordinátorka Dobrovolnického centra Tereza Veselá.

Levandulová farma ve Starovičkách brzy vykvete.
Moravská Provence pod Pálavou. Levandule ve Starovičkách brzy rozkvetou

Dobrovolnictví v Diecézní charitě Brno roce 2020

V roce 2020 evidovalo Dobrovolnické centrum celkem 373 dlouhodobých dobrovolníků v brněnské diecézi. Ti pomáhali v charitních službách celkem 19 608 hodin. Krátkodobě se Charitě registrovalo celkem 430 lidí. Dobrovolníci byli důležitou součástí týmu nonstop centra pro lidi bez přístřeší u Anthroposu, pomáhali s nákupem seniorům, vytvářeli ochranné pomůcky nebo telefonovali osamělým lidem v programu Dobré srdce na dálku. Celkem 10 844 dobrovolníků se v roce 2020 zapojilo do sbírek a benefičních akcí, jako je Tříkrálová sbírka nebo Koláč pro hospic.

Simona Císařová

Oddělení propagace a fundraisingu, Diecézní charita Brno