Do Borotína nás to táhlo zejména kvůli místnímu vyhlášenému arboretu a do Boskovic jezdíme pravidelně a moc rádi.

Arboretum v Borotíně je plné různých jezírek, živých plotů a tunelů z křovisek, takže připomíná malé bludiště. Děti se zde nudit rozhodně nebudou. Najdeme zde i umělé čedičové varhany a překrásnou japonskou zahradu. Na zahradě roste také například paznehtník, který znají jak milovníci květin, tak i křížovkáři. V arboretu je i rozsáhlá expozici bonsají. Centrem arboreta je obrovský rybník s rákosím a žlutými květy stulíku. Barokní zámek v Borotíně slouží jako domov pro seniory.

V Boskovicích najdeme gotický hrad, klacisistní zámek, renesanční radnici, malebnou židovskou čtvrť, gotický kostel svatého Jakuba Staršího, památné stromy a mnoho dalších zajímavých památek. Renesanční radnice (původně gotická) s typicky zkosenou věží je vysoká přes 40 metrů a nabízí krásný pohled na náměstí. 

Zámek v Boskovicích patří již dlouho dobu hrabatům Mensdorff-Pouilly. Stejně jako hrad, ten byl však především rodovým hradem a kolébkou pánů erbu ozubeného stříbrného hřebene v červeném poli, pánů z Boskovic, kteří vždy patřili mezi absolutní elitu moravské šlechty a byli často skutečnými velmoži. Zastávali nejvýznamnější úřady, zakládali města, hrady, tvrze, pivovary, později zámky. U zámku se achází i památná lípa.

Zřícenina hradu překvapí svými pevnými zdmi. Najdeme v něm i dosud funkční studna. Boční pramen je nadále velmi vydatný a patrný i na hladině. Při výhledu z někdejšího rytířského sálu hradu Boskovice můžeme vidět kruhovou věž, první bránu a  okolí.První brána a kulatá věž má prvky renesanční atiky.

Jiři Pernica