„Přemýšleli jsme, jak ukázat městu naši vděčnost za to, jak nám pomohlo. A napadlo nás, že bychom mohli uklidit některou jeho část. Napsala jsem proto do několika facebookových skupin, které sdružují Ukrajince v Brně, kdo by měl zájem přijít pomoci. Nakonec dnes dorazilo asi třicet lidí, kdyby se akce konala o víkendu, bylo by jich pravděpodobně ještě více,” řekla Dana Navrodska, která je původem z Kyjeva.

Úklid proběhl po domluvě s Veřejnou zelení města Brna. „Aktuálně pracujeme na revitalizaci parku Čertova rokle, takže když jsme byli osloveni s touto nabídkou, napadlo nás nasměrovat dobrovolníky právě sem. Spojili jsme také síly s městskou částí Brno-sever a společně jsme vytipovali další lokality, které by mohly být uklizeny,” uvedl Tomáš Trnka z Veřejné zeleně města Brna.

„Akce si moc vážíme, jsme rádi za každou pomoc. Spoustě lidem je úplně jedno, kam odpadky hážou, takže pro nás tato iniciativa byla velké plus,” dodala Denisa Olivová, vedoucí odboru životního prostředí městské části Brno-sever. Dobrovolníci nakonec za dopoledne sesbírali několik pytlů odpadků.

S kontaktováním pracovníků Veřejné zeleně pomohla Ukrajincům brněnská developerská společnost Kaláb. Ta se od začátku ruské invaze na Ukrajinu aktivně zapojuje v pomoci uprchlíkům - v rámci svých možností nabídla zdarma několik volných bytů, zaměstnanci i majitelé firmy pomáhají vyřizovat nově příchozím potřebné dokumenty a některé z nich dokonce firma zaměstnala.

„Když začala válka na Ukrajině, tak jsme Člověku v tísni poslali finanční dar a zároveň jsme vyhradili 4 byty pro uprchlíky. Přemýšleli jsme o tom tehdy tak, že jsme udělali vše, co je třeba, a život jde dál. Když jsme se ale s „našimi” uprchlíky osobně potkali, uvědomili jsme si, že to nebude tak jednoduché. Postupně jsme tak my a naši kamarádi ubytovali už 82 lidí. Těší mě, že s myšlenkou této akce přišli právě někteří z nich,” uvedl Tomáš Kaláb, ředitel společnosti Kaláb.

Hana Husovská