Výstava Včely a další opylovači přibližuje fascinující svět vzájemně výhodných vztahů mezi rostlinami a jejich opylovači. Je instalována ve sklenících botanické zahrady ve sbírkách rostlin a v zasedací místnosti.

Na výstavě jsou k vidění fotografie Jaroslava Bučka, který přes 40 let fotí přírodu. Vystavuje snímky českých a moravských domácích motýlů. Těm to mezi rostlinami velmi sluší.

Jsme také velmi rádi za zapůjčení fotografií nadšeného včelaře a fotografa Josefa Permedly z Tišnova. Zapůjčil nám i fotografii „Včela na bodláku“, která obdržela Zlatý certifikát vítězné fotografie z mezinárodní soutěže ApiSlovenia 2021, kdy obstála v konkurenci 1001 fotografií od 183 autorů z různých zemí. I další jeho snímky včel stojí za vidění. Pro děti jsou připraveny kvízy a omalovánky s tematikou opylovačů a ukázka čmeláčího i včelího úlu.

Velkým lákadlem je i samotná zahrada probouzející se jarními květy a lákající k posezení. Otevřeno máme denně od 9.00 do 17.00 hodin ve všední den i o víkendu. Celá zahrada, včetně skleníků s výstavou, bude otevřena i o Velikonocích.

Těsně před Velikonocemi se k nám přikutálí obří Mendelův hrášek. Nafoukneme jej 13. dubna a zůstane u nás až do 25. dubna. Hrášek je připomínkou 200. výročí narození G. J. Mendela, světoznámého genetika, který působil v Brně. Jeho význam pro poznání zákonitostí přírody je srovnatelný s významem Ch. Darwina.

Na 23. dubna připravujeme spolu se Spolkem přírodovědců PŘF a našimi kolegy geology hravé dopoledne s oslavami Dne Země. Těšit se můžete na kvízy a hádanky z přírody, živé včelstvo, ochutnávku medů a malý dáreček.


Hana Ondrušková