„Jaro ve svém plném rozmachu hýří barvami nejen kosatců, ale i keřů, trvalek, skalniček a pozdních cibulovin. Naše sbírka velkokvětých kosatců čítá na více než 350 kultivarů, které jsou seřazeny podle barev a doby vyšlechtění, takže návštěvník může sledovat postupný vývoj květů,“ popisuje vedoucí botanické zahrady a arboreta MENDELU Michal Pavlík. 

Sbírka kosatců Botanické zahrady a arboreta byla založena v sedmdesátých letech minulého století. První výstava věnovaná květům kosatců proběhla v roce 1975. Brněnská botanická zahrada za sbírku získala v minulosti několik ocenění.

Návštěvníci se mohou těšit také na otevřené skleníky, v kterých budou naaranžovány kvetoucí orchideje, tillandsie a jiné květiny. V sobotu 28. a v neděli 29. května bude v arboretu prodej skalniček. V průběhu celé výstavy budou v prodeji také orchideje a méně známé pokojové rostliny. V rámci výstavy bude zajištěné i občerstvení, návštěvníci se mohou těšit na čaje z Japonska, Číny a Tchaj-wanu, ale i na kávu, zákusky, tousty a sušenky.

Výstava IRIS 2022 je otevřená denně od devíti hodin ráno do šesti večer. Vstup je možný pouze hlavním vchodem do Botanické zahrady a arboreta MENDELU v Brně, třída Generála Píky 1.