Ze 150 přihlášených filmů vybrala porota 25 snímků, které se budou ucházet o ceny v kategoriích Krásy přírody, Vize přírody a Ve zkratce. Na své vítěze také čeká Cena ministra životního prostředí a Cena prezidenta festivalu. „I letos budou o ceny bojovat filmy o lidské zodpovědnosti a nutnosti aktivně vstoupit do hry, výběr ukazuje rostoucí trend ve světové kinematografii věnovat se problémům spojených s životním prostředím a ochranou přírody," zve na festivalovou přehlídku dramaturgyně Jitka Kotrlová.

Ve finálové pětadvacítce se představí nejvíce filmů z Německa a České republiky, které mají v soutěži po čtyřech snímcích. Tři snímky má v soutěži produkce Francie, po dvou Brazílie a Španělsko. „Trofej z festivalu je pro tvůrce prestižní, protože EKOFILM jakožto nejstarší filmový festival o životním prostředí v Evropě má ve filmovém světě zvuk,” říká dlouholetý prezident festivalu Ladislav Miko.

Amatérští zápasníci předvedli v Brně atraktivnější zápasy než profesionálové
Amatérští zápasníci předvedli v Brně atraktivnější zápasy než profesionálové

Bez vody to nejde

Hlavním tématem letošního ročníku je voda. „Voda nezná hranic, přirozeně je překračuje a pro lidstvo představuje naprosto nenahraditelný zdroj. Proto dáváme v soutěži prostor snímkům, které vodu přibližují z různých perspektiv. A chceme téma probrat i v diskuzích, které budou součástí doprovodného programu,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík, jehož resort festival pořádá.

Rouchovany slavily tradiční hody. Veselá nálada zaplavila celou obec
Rouchovany slavily tradiční hody. Veselá nálada zaplavila celou obec

Rodinný den v Zoo Brno i ministerské diskuze

Vodě se věnuje i důležitá část doprovodného programu. Rodinný den, který proběhne v Zoo Brno v sobotu 7. října. Pro děti je přichystána úkolová stezka na téma vody a součástí programu bude i beseda s výzkumnicí Dianou Siswartonovou, která zkoumá vliv víření vody na její kvalitu. V tento den je do Zoo Brno i speciální vstupné 70 Kč.

Vstupenky na projekce a besedy si mohou návštěvníci rezervovat na webu www.ekofilm.cz. Informace najdete také na facebooku