Tomáš Eduard Šilinger žil v letech 1866 – 1913. Po studiích vstoupil do augustiniánského řádu. Tento vlastenecký kněz působil i jako poslanec Moravského zemského sněmu za okresy Hodonín, Břeclav, Klobouky u Brna, Hustopeče a Židlochovice. V r. 1907 se stal poslancem Říšské rady.

Ze vzpomínek tehdejších poslanců, kněží, osobností veřejného života, ale i dělníků z Hodonína a rolníků z regionu víme, že pan Šilinger byl bojovníkem za české školy a uznávaným žurnalistou. Přispěl k poskytnutí finanční částky ke stavbě domu umělců v Hodoníně, v Břeclavi byla jeho zásluhou zřízena česká měšťanka. Zúčastnil se také svěcení menšinové české školy v Želeticích, pomohl získat subvenci na stavbu kostela v Šitbořicích a pomáhal při mnoha dalších akcích.

Matěj Cigl z Brna překonal na MČR světový rekord ve šplhu na laně
Matěj Cigl z Brna překonal na MČR světový rekord ve šplhu na laně

Je možné říct, že jako kněz i jako poslanec zemského a říšského sněmu vystupoval vždy jako bojovník za práva našeho lidu na jižní Moravě a držel ochrannou ruku nad jeho hospodářskými zájmy. Právě proto si jej při vzniku orelské župy Hodonínska a Břeclavska zvolili tehdejší členové Orlové jako patrona do názvu své župy Šilingrovy. Orelská župa Šilingrova v jeho jméně tak působí dodnes.

Slavnostní odhalení současné paměstní desky v Brně, která nahrazuje pamětní desku, která byla poprvé odhalena v r. 1938, bohužel po r. 1948 byla odstraněna a ztracena, je především zásluhou zasloužilého člena Orla Božetěcha Kostelky, který tuto novou desku inicioval.

Vánoční atmosféra a pohádkové bytosti ovládly prodejnu Jednoty. Podívejte se
Vánoční atmosféra a pohádkové bytosti ovládly prodejnu Jednoty. Podívejte se

K tomu ještě dodáváme, že i v Hodoníně členové župy Šilingrovy odhalili pamětní desku P. Šilingrovi na Katolickém domě, v r. 1938. Jejím autorem je hodonínský sochař Ferdinand Štábla. Bohužel v období totalit musela být odstraněna a v letošním roce byla znovu umístěna na současném sídle Orelské župy Šilingrovy, na Orlovně v Mistříně.