Je vůbec možné popsat vrcholového horolezce jinak než slovy šílenec, hazardér, sebestředný sobec?, ptá se režisérka ve filmu, jenž se nebojí jít slavnému horolezci nepříjemně pod kůži. Snímek „Mára jde do nebe“ ukazuje nejen cestu do oblak, ale podívá se i hluboko do Holečkovy duše.

Během natáčení byla režisérka s Holečkem v těsném kontaktu, na výslednou podobu filmu však horolezec ani nikdo z jeho okolí vliv neměl. Snímek představí Máru Holečka nejen scénami z velehor a jeho vlastními slovy, ale také očima rodiny, kolegů a přátel. Na horách je Mára Holeček doma, cesta do sebe samotného a pohled očima druhých vyžaduje mnohem větší odvahu a s filmem ji podstupuje poprvé.

Mára Holeček patří nejvýznamnější horolezce současnosti, jako první Čech vůbec získal v roce 2018 spolu se spolulezcem Zdeňkem Hákem mezinárodní ocenění horolezců Zlatý cepín - Piolet d´Or a pak znovu v roce 2020. V těchto letech se, laicky řečeno, stal mistrem světa v horolezectví.

Ze závodů Histo Cup na brněnském okruhu.
Legendární retro v Brně. Histo Cup míří na Masarykův okruh

Na ty nejvyšší hory světa leze bez kyslíku náročným alpským stylem. Jeho extrémní přístup k horám i životu mu přináší úspěchy a také problémy.

Režisérka točila s Márou Holečkem v průběhu dvou let, film „Mára jde do nebe“ rámuje jeho pět pokusů o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském pohoří Karákóram. Úspěšná totiž byla až pátá expedice a film sleduje i ty nepovedené a dokonce ty tragické. Během nich přišel kvůli omrzlinám o několik článků prstů na noze a také o kamaráda a spolulezce, jenž přímo před ním spadl z výšky tisíce metrů.

Pohled režisérky na Holečka se v průběhu natáčení měnil. „Marek navenek působí jako suverén, zpočátku mě i dráždil jeho způsob humoru, jeho chlapáctví. Z otázek se většinou vykroutí jakousi namachrovanou frází. Dnes už vím, že pravdy o sobě se také dopouští, ale ve směsi zlehčování a chlapského humoru se to těžko poznává. Vlastně takových mužů ubývá. Už dnes se dá označit jako ohrožený druh. Směs obětavosti, kamarádství, ješitnosti, sobectví a především slabosti a síly zároveň. Neopakovatelná třaskavá kombinace,” popisuje Markéta Ekrt Válková.

Ve filmu jsou použity vlastní unikátní záběry Máry Holečka ze všech pokusů o Gašerbrum I.