Květiny, maják nebo příroda. Motivy, které se na originálních obrazech od výtvarnic objevují nejčastěji. Autorky se scházejí každé úterý v lužáneckém kurzu pod vedením Andrei Herzanen. Art class je určený především cizincům a je vyučovaný v anglickém jazyce. Proto není divu, že výstavu iniciovala Gillian Agnew ze Skotska.

„Když jsem přemýšlela, jak můžu v téhle situaci pomoci, napadlo mě zprostředkovat lidem unikátní umělecká díla. A říkala jsem si, že aukce takzvanou obálkovou metodou bude dobrá příležitost pro Brňany, aby si koupili originální umění, které nebude mít nikdo jiný. Společně tak zároveň podpoříme spolek Vesna a jejich práci pro ukrajinské uprchlíky,” zmínila iniciátorka výstavy Agnew, která v Brně žije už deset let.

Hlavním principem tiché aukce je umožnit zájemcům navrhnout vlastní cenu uměleckého díla podle jejich uvážení, bez stresu a časového nátlaku. Tipy se shromažďují v obálkách u výstavy v galerii lužáneckého pracoviště Lidická. Na závěr aukce osloví organizátorky kupující, kteří stanovili nejvyšší cenu.

„Těší nás, že zájemců je poměrně hodně, a to se ještě několik chystá přijít až před samotným koncem výstavy. Jsme vděční za každého účastníka aukce a věříme, že bude mít celá akce pěkný výsledek,” zhodnotila průběh aukce organizátorka Herzanen.

Velké díky patří celému oddělení Výtvarka Lužánky, spolku Josefa Šímy v lužáneckém pracovišti Lidická, všem výtvarnicím a fotografům, kteří se zapojili, a také spolku Vesna.


Kristýna Kolibová