„Jsem ráda, že expozice G. J. Mendela na výstavě EXPO v Dubaji sklidila velký úspěch, což dokládá i enormní návštěvnost. Nejen Brno, ale i celý svět tak mohl spatřit Mendelův odkaz, který je i po těch letech stále aktuální, a symbolicky tak oslavit jeho letošní jubileum,“ vyjádřila se Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

 V rámci letošních oslav a připomenutí 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, brněnského vědce a opata, byla v českém pavilonu na světové výstavě EXPO 2020 k vidění speciální výstava se zakladatelem genetiky G. J. Mendelem a s jeho úspěšnými objevy, které změnily svět. Tato výstava byla zároveň pozvánkou na letošní velké oslavy Mendelova výročí do Brna, jednoho z evropských center moderní vědy.

 „Při vstupu do expozice návštěvníky uchvátila speciální 3D Fiber Wall, audiovizuální brána imitující vlákna DNA, doplněná o křišťálové a zelené kuličky hrášku. Díky speciální audiovizuální projekci se expozice stala u návštěvníků velmi oblíbenou. Návštěvník se totiž při průchodu bránou ocitl ve virtuálním světě, který ho přenesl v čase i místě,“ uvádí Petr Petkovský ze společnosti Sun Drive, která celou prezentaci zajišťovala.

 Audiovizuální show byla doplněna o nanostrukturu hrášku a autentické předměty Gregora J. Mendela, které pochází z Augustiniánského opatství v Brně. Atmosféru celé prezentace dotvářel hudební podkres Simfonietty Leoše Janáčka. Zajímavostí byl také vystavený fragment vlajky z polární stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě, která nese název Gregora Johanna Mendela.

 Na realizaci prezentace Gregora J. Mendela se finančně podílely a spolupracovaly Jihomoravský kraj, statutární město Brno, Masarykova univerzita a Augustiniánské opatství na Starém Brně.

 Nicole Herzánová

Sun Drive Communications