A stačilo pouhých 173 dní, aby se v neděli 28. září 1930 mohly začít poprvé Masarykovým okruhem prohánět slavné Bugatky, Alfy Romeo a další závodní auta světových značek.

K významným sportovním milníkům města Brna patří také datum 10. září 1950, kdy se na Masarykově okruhu jely poprvé závody motorek, a 25. červenec 1965, kdy se v Brně poprvé konalo motocyklové mistrovství světa.

Zelené velikonoční pivo. Ilustrační foto
Netradiční Velikonoce: osamocené popíjení zeleného piva a mše pouze od počítačů

Připočteme-li k tomu letošní 120. výročí narození Elišky Junkové, která se o stavbu legendárního brněnského závodiště zasloužila a nový okruh v onu památnou zářijovou neděli před devadesáti lety oficiálně pokřtila čestným kolem ve své žluté Bugatce, bude jistě letos co připomínat.

Kromě vzpomínkových akcí ve čtvrtek 6. srpna a poslední víkend v září přímo v místě prvního historického startu a cíle, které jsou v programu projektu Brněnský rok sportu 2020, chystá se ještě jedna zajímavá aktivita.

Původní cílová rovinka Masarykova okruhu v Bosonohách se v brněnské anketě o nejostudnější místo našeho města umístila za Zvonařkou, hlavním nádražím a fotbalovým stadionem za Lužánkami na „pěkném“ čtvrtém místě.

Výuka chemie - ilustrační foto.
I pedagogové bojují s koronavirem, tím že učí

Konat slavnostní připomínky v takovém prostředí by jistě nebylo důstojné, a tak organizátora projektu Brněnský rok sportu napadlo toto nehostinné místo ještě před pořádáním vzpomínkových akcí zkultivovat.

S vědomím a podporou městské části a motoristických přátel oslovil pana Přemysla Veselého a jeho prostřednictvím další firmy, které v Bosonohách stavějí kanalizaci, a požádal je o pomoc.

Tygr v brněnské zoo.
VIDEO: Procházejí se i odpočívají. Takhle tráví čas tygři v brněnské zoo

Rádi bychom, aby téměř stometrová stěna byla upravena a obílena tak, aby mohla být poskytnuta graffiti umělcům, pouličním malířům, chcete-li sprejerům, k volné tvorbě, jejímž motivem bude tradice Masarykova okruhu – auta, motorky, lidé, události.

Podklady k tvorbě dodá Sylvie Zouharová Dyková z Technického muzea v Brně, která již také připravuje výstavu k letošním výročím Masarykova okruhu.

Stěna je dělena na jednotlivé segmenty odpovídající původním boxům, takže je přirozeně vytvořeno 35 pláten s vlastními rámy. Po konzultaci s městskou policií a radním pro kulturu Markem Fišerem jsou již osloveni umělci ze spolku Barvou proti šedi a borci kolem Pavla a Lukáše a Graffshopu Brno.

Brněnské krematorium. Ilustrační foto.
Krematorium slouží Brňanům už 90 let. Jeho hroty provázejí duše k nebi

Pokud se podaří sehnat peníze na barvy, nic nebrání tomu, aby se po stavebnících, kteří jsou nachystaní na konec května, pustili v červnu do práce streetoví umělci a zčernalé brněnské rodinné stříbro po očištění nablejskali.

Vzniknout by tak mělo dílo s historickou, ale i výraznou marketingovou hodnotou. Původně jsem chtěl, aby to bylo vše hotové za 173 hodin, ale všichni si to chtějí jaksi vychutnat.

Ilustrační snímek
Pandemie tíží i nakladatele. Kupujte knihy, nabádá Moravská zemská knihovna

Ať už se tedy letošní motocyklové mistrovství světa plánované na neděli 9. srpna v Brně uskuteční či nikoliv, historie Masarykova okruhu bude připomenuta.

Věřím, že nejen vzpomínkovými akcemi v srpnu a v září, ale také upravenými boxy starého depa, které budou tradici a slávu Brna a jeho okruhu připomínat výjevy z devadesátileté historie jedné svého času nejslavnější závodní tratě světa.

VLADIMÍR KOUDELKA