Zaklonit hlavu na vnitřním nádvoří rosického zámku a kochat se renesančními arkádami a sgrafity, to je běžná věc. Nádvoří je vyfoceno zleva zprava, z poschodí, ale pan Ladislav se přes objektiv podíval vzhůru a podařilo se mu zkombinovat odlišnost zámeckých stěn a nebe nad nimi. A to tak dobře a zajímavě, že mu snímek přináší prvenství v letošní fotografické soutěži Mikroregionu Kahan s podtitulem Tady je mi dobře. Pobral v odborném hodnocení nejvíce bodů, a to pětatřicet. Vítěz se tak stává držitelem chytrého telefonu a řady cen spojených s regionem. Ty čekají i na další finalisty.

"Celkem soutěžilo 162 fotek a do stopnutí soutěže zájemci rozdali 4 768 hlasů. Snímků přišlo o další tři desítky víc, ale do soutěže nemohly být puštěny, protože nevznikly v oblasti Kahanu, což byla jedna ze základních podmínek," uvedla projektová manažerka Kahanu Lenka Blažejovská. Obrovský zájem soutěžících i hlasujících nás mile překvapil, zejména pak kvalita samotných snímků. Objeví se prvních měsících roku 2021 na výstavě v Regionálním informačním středisku v Zastávce, v jednání jsou i další místa. Snímky také začleníme do oficiální propagace naší oblasti, dostanou se tak ještě mezi větší počet lidí.

Brňané se mohou kochat pohledem na město z pětatřicetimetrové rozhledny Holedná.
VIDEO: První odvážlivci vylezli na brněnskou rozhlednu Holedná. Podívejte se

lání bylo neuvěřitelně vyrovnané, v mnoha případech se názor poroty kryl s hlasem lidu, jako v případě dvou druhých míst, které berou Tomáš Kallus (mimo jiné vítěz loňské soutěže) za snímek Jako suchej starej strom a Jaroslav Macháček (loni druhý) za fotografii Podvečer na návrší Nejsvětější Trojice v Rosicích. Oba dostali svorně po 28 bodech. Macháčkovy fotografie bodovaly hned dvakrát, počty lajků v soutěžní galerii mu vynesly i šesté místo za podzimní mozaiku remízků mezi Kratochvilkou a Rosicemi. Oba autoři už mají od loňska na FB Mikroregionu Kahan svoje "stálé místo", tedy pravidelná alba – Kallus přírodních scenérií, Macháček svých oblíbených hub.

Stejně nerozhodně (19 bodů) je to na třetím místě. O to se dělí Jiří Hnilica se svým snímkem rosické kapličky a hvězdných drah a Zdeněk Adler s fotografií vláčku úzkokolejky mezi poli z dronu.

O dalším pořadí pak rozhodovaly čistě lajky, srdíčka a emoji paráda či péče pod jednotlivými fotografiemi v soutěžním albu na Facebooku Mikroregionu Kahan. V této části je jednoznačnou vítězkou Barbora Poslušná, jejíž kravka z neslovických pastvin pobrala 207 hlasů. I tady šlo každý lajk, a tak se na desáté příčce umístili se shodnými 74 hlasy hned tři autoři. "Počty hlasů byly spočítány k 30. 11. 11:30 v noci. U některých fotek mohou být teď jiné, to proto, že lidé lajkují dál, ale tyhle hlasy už se nezapočítávají," vysvětluje Halka Horká s tím, že stejně jako loni nejčastěji objektivy fotoaparátů a mobilů přitáhl "rosický maják", tedy kaple Nejsvětější Trojice nad městem. Všechny snímky zůstávají v galerii na webu v sekci Užijte si Kahan i na FB ve speciálním albu. Zde se také u jednotlivých snímků dozvíte podrobnosti o jejich vzniku nebo vysvětlení, proč je zachycené místo pro autory to NEJ.

Vánoční strom na Masarykově náměstí ve Znojmě.
Nejhezčí vánoční strom jižní Moravy: zapojte se a pošlete snímek vašeho favorita

Konečné pořadí:

1. Ladislav Novotný – Rosický zámek
2. Jaroslav Macháček – Podvečer na návrší Nejsvětější Trojice v Rosicích / Tomáš Kallus – Jako starej suchej strom…
3. Jiří Hnilica – Trojice a hvězdné dráhy / Zdeněk Adler – Už jako kluk jsem miloval vláčky
4. Barbora Poslušná – Takhle na mě koukala cestou z Neslovic…
5. Karin Dufková – Vesmír nad říčanským rybníkem
6. Jaroslav Macháček – Podzimní mozaika
7. Jan Pokorný – Do Říčan přišel podzim
8. František Šebek – Kometa Neowise nad kaplí Nejsvětější Trojice v Rosicích
9. Šárka Škondrová – Vodopád u Vysokých Popovic
10.Vladimír Pergl – Kaštanová alej na Kratochvilku / Kristýna Matoušková – Cesta mezi pastvinami nad Patočkovou horou, přírodní památkou / Jiří Axman – Rosice pod noční oblohou

HALKA HORKÁ

Mikroregion Kahan