Když se řekne „výstava betlémů“, naskočí mnoha obyvatelům, nejenom z Tišnovska, spolek Art Periscope a obec Předklášteří. Letošní výstava s názvem Betlémy a umění ve dřevě II. je totiž celkově dvacátou, kterou spolek Art Periscope pořádá a jubilejní desátou v pořadí v prostorách obecního úřadu Předklášteří. Uskuteční se v termínu od 3. do 18. prosince.

Po loňské, velice úspěšné výstavě o umění a dřevu, jsme opět s kurátorkou výstavy Hanou Dvořákovou, vedoucí Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně, sáhli po stejném tématu. V našem regionu je totiž ještě stále řada špičkových řezbářů, které jsme nestačili návštěvníkům představit.

V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! mají děti možnost vyzkoušet si různé kutilské aktivity.
Děti pájely i pracovaly se dřevem. O festival kutilství byl mimořádný zájem

Dominantou výstavy budou opět špičkové betlémy od Mistra Jiřího Netíka a dřevoplastiky i od dalších členů jeho rodiny. Návštěvníci budou moci obdivovat i díla Petra Novotného z Vendolí u Svitav, Lubomíra Janouška z Výčap u Třebíče, Jaroslava Beneše z Loštic nebo zajímavé deskové betlémy Jana Čončky z Hlubočce na Opavsku. Dále zde budou mechanické figurkové betlémy od regionálních řezbářů a krásné monolity od Františka Věžníka z Třebíče nebo Jiřího Ondry z Tišnova.

Součástí výstavy bude i předvádění řezbářského umění v podání vystavujících. Bonusem bude opravený dřevěný figurkový betlém z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří.

V minulosti se nám osvědčila spolupráce s žáky základních škol, a tak letos soutěží šest okolních škol v disciplíně tvoření adventních věnečků. Každá škola jich dodá deset a návštěvníci je budou hodnotit. Autoři nejlepších věnečků budou odměněni při zakončení výstavy. Všechny soutěžní exponáty rozdáme po skončení výstavy do místních penzionů.

V rosickém Cristalu to rozjely legendy rockové scény Kern a Turbo.
Kern a Turbo. V rosickém Cristalu to rozjely legendy rockové scény

V letošním roce pořádá Art Periscope ještě jednu výstavu, a to ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Tišnov. Je nazvaná Papírový betlemářský svět. Výstava se uskuteční od 26. listopadu do 6. ledna v prostorách Muzea města Tišnova.

Budou zde vystaveny papírové betlémy od autorů Josefa Lady, Mikuláše Alše, Vojtěcha Kubašty, Josefa Weniga, Stanislava Bělíka, Marie Fischerové Kvěchové nebo Jany Moštkové. Velké množství těchto exponátů je sice papírové, ale nalepené a vyřezané na překližce.

Součástí výstavy bude i představení společného projektu Městského kulturního střediska Tišnov a spolku Art Periscope s názvem Kostelní betlémy na Tišnovsku. Jedná se jednak o dokument Tišnovské televize a jednak o kalendář, který zachycuje a popisuje betlémy v těchto kostelích. Premiéra dokumentu a křest kalendáře se uskuteční při vernisáži výstavy v sobotu 26. listopadu, která začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Zdeněk Jílek