Majka Balšínková pracuje jako ošetřovatelka na lůžkovém oddělení Hospice sv. Alžběty. Pečuje o nevyléčitelně nemocné pacienty v závěru jejich života. Tato práce je pro ni srdcovou záležitostí, která naplňuje její život. „I když někdy může být život náročný a plný překážek, tady v hospici se mu snažíme dávat smysl až do poslední chvíle. Tato práce mi přináší spoustu neopakovatelných zážitků a silných lidských příběhů, které se mi navždy vryly hluboko do srdce,“ říká.

Laskavá a vždy usměvavá ošetřovatelka má jednu velkou zálibu, kterou je běh. Ročně zdolá přibližně 3000 kilometrů. Stejně jako loni i letos se rozhodla spojit svou lásku k běhu s pomocí hospici a uskutečnit běh z Brna na Praděd spojený s dárcovskou výzvou na Darujme.cz.

„Vnímám život jako dlouhou cestu, a tak jsem se na ni rozhodla vydat. Tento příBĚH se všemi útrapami a překážkami věnuji Hospici sv. Alžběty,“ dodává Majka.

Adventní čas v Zastávce zahájili tradičním Adventním zastavením.
Zahájení adventu v Zastávce: žehnání sochám Svaté rodiny i historické ruské kolo

Odstartovala přímo z Hospice sv. Alžběty ve středu 7. prosince v 8 hodin ráno. Běžela nepřetržitě, po setmění nasadila čelovku a úzkými lesními cestami se postupně přibližovala svému cíli. Na rozdíl od většiny trasy ale panovaly na nejvyšším vrcholu Jeseníků, ležícím v nadmořské výšce 1491 metrů, úplně jiné klimatické podmínky – mlha a závěje sněhu. Ani tyto překážky ale Majku neodradily a vrcholu Praděd dosáhla ve čtvrtek 8. prosince kolem jedenácté hodiny dopoledne. Na trase tedy strávila přibližně 27 hodin. Běžela v blátě i ve sněhu, za svitu slunečních paprsků i měsíce.

Tento běh má i letos charitativní podtext. Majka založila dárcovskou výzvu Z Brna na Praděd na portálu Darujme.cz, zde je možné přispět na vybavení hospice. Takto vybrané peníze budou využity konkrétně na zakoupení nočních stolků pro lůžkové oddělení, kde Majka pracuje. Dárcovskou výzvu a stejně tak tento úžasný výkon je možné podpořit ještě celý prosinec. Momentálně se Majce podařilo vybrat už 19 tisíc.

V Letohrádku Mitrovských je až do 8. ledna přístupná výstava nazvaná Pohádkové Vánoce a betlémy.
Pro milovníky pohádek a betlémů: Vydejte se na výstavu do Letohrádku Mitrovských

„Po třináctihodinovém spánku a výborné snídani opouštím Jeseníky, které mi už po několikáté otevřely cestu k posunutí svých hranic. Závěr běhu Z Brna na Praděd (přesně Ztracené kameny-Jelení Studánka-Ovčárna) byl už jen o víře a smyslech udržet hlavu, tak abych nepropadla panice, zoufalství a ve zdraví se dostala do cíle. Loni jsem z těchto míst uviděla Praděd a plakala štěstím. Teď jsem v těchto místech stála úplně sama obklopená bílou horskou tmou a bránila se zuby nehty strachu a slzám, které mi tekly po tváři se slovy MUSÍM! I přes všechny překážky, které mi na tomto úseku daly stopku, jsem neztratila víru na Praděd dojít a splnit cíl cesty. Všem moc děkuji za zprávy, vzkazy, motivaci, povzbuzování, které mě hnalo vpřed a já tak díky vám mohla podpořit Hospic sv. Alžběty, který je pro mě velkým životním příBěhem, stejným jako byla tato cesta,“ děkuje všem, kteří jí fandili, dojatá Majka.

Odkaz na dárcovskou výzvu zde

Beatrix Křížová