„Dostatek technicky zdatných lidí, kteří už ve škole získají potřebnou praxi, je základním předpokladem úspěchu inovativních technologických projektů,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.Podpořit zájem o techniku má nově i pojízdná učebna, tedy projekt Tour for the Future. Spouštíme ho v Praze od začátku října. Nákladní automobil, který je upravený na pojízdnou učebnu, má v tomto školním roce navštívit všechny kraje a vzdělávat žáky základních škol v tuto chvíli v celkem pětatřiceti městech a obcích.    

Ma jih Moravy se Tour for the Future dostane v únoru příštího roku, na vysočinu v Březnu. Speciálně upravený automobil navštíví Nedvědice, Bučovice, Hustopeče, Náměšť nad oslavou, Třebíč a Telč.

Brněnská hvězdárna nabízí nový pořad Brno 360.
Brno 360: dechberoucí pohled na město z ptačího pohledu. Filmaře uchvátily řeky

Ve speciálně upraveném nákladním automobilu jsou mimo jiné 3D tiskárny, notebooky a tablety s funkcí rozšířené reality. To umožňuje praktické workshopy, které může uvnitř pojízdné učebny najednou absolvovat asi dvanáctžáků, výuka se tedy s ohledem na běžný počet dětí ve třídě, kterých je 20 a víc, uskuteční ve dvou skupinách. Jedna se bude vzdělávat uvnitř vozu, druhé bude ve škole k dispozici kariérní poradce na probrání profesní budoucnosti. Programu pod vedením speciálního týmu lektorů se budou moci zúčastnit i pedagogové. Všichni získají přehled o trhu práce a naučí se pracovat s výše uvedeným zařízením. Žáci se také dozvědí, pro jakou profesi mají předpoklady a nadání, pedagogové se seznámí s novým pojetím výuky techniky v rámci vzdělávací oblasti Člověk a technika. 

Délka jednoho workshopu v pojízdné učebně se plánuje na devadesát minut. Škola, z níž workshop absolvují nejméně tři pedagogové, bude mít možnost získat 3D tiskárnu a nápadník aktivit do výuky techniky od Univerzity Palackého v Olomouci.

„Věřím, že projekt motivuje žáky základních škol k výběru technického oboru v navazujících středoškolských studiích a přinese jim znalost a orientaci v průmyslu a technologiích. Jde o oblast, která se neuvěřitelně rychle vyvíjí, proto zde víc než jinde platí, že musíme žáky učit to nejnovější, aby uměli na měnící se svět co nejlépe reagovat,“ říká poradce náměstkyně ministra průmyslu a obchodu a gestor projektu Tour for the Future Tomáš Hamberger.

ŠTĚPÁNKA FILIPOVÁ